Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wzięli udział w niecodziennym konkursie na sobowtórów pary książęcej, która w 966 r. wprowadziła Polskę do grona krajów chrześcijańskich.
W ramach upamiętnienia i uczczenia 14 kwietnia - Święta Chrztu Polski, jako polskiego święta narodowego, uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Historycznym "Mieszko i Dobrawa to lechicka sprawa".
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie fotograficznego autoportretu, który miał nawiązywać do przedstawień Mieszka i Dobrawy z "Pocztu królów i książąt polskich" Jana Matejki.
Zdjęcia sobowtórów pary książęcej zostały zamieszczone na profilu społecznościowym Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu.
Młodzież może głosować na najlepszego sobowtóra Dobrawy i Mieszka do 13 kwietnia. Pod zdjęciami jest możliwość dodawania postów, komentarzy odnoszących się do cytatów, fragmentów z "Kroniki polskiej" Galla Anonima, przedstawiających Mieszka i Dąbrówkę.
Konkurs, w ramach szlachetnej internetowej rywalizacji, ma za zadanie mobilizować i motywować zespoły klasowe do zbierania i pozyskiwania głosów dla swojego kolegi lub koleżanki z klasy biorącej udział w konkursie. Ponadto chodzi o kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia, pielęgnowanie kulturowego i historycznego dziedzictwa naszego kraju, poznawanie postaci z jego dziejów.
Konkurs jest otwarty, czyli na kandydatów do tytułu sobowtórów Pierwszej Polskiej Pary Książęcej mogą głosować nie tylko uczniowie czy nauczyciele ZST, ale wszyscy, którzy mają konta na FB. Każdy może więc oddać nie tylko jeden głos, ale także zagłosować na inne kandydatury.
Ponadto konkurs uczy uczniów kultury słowa, powstrzymywania się od negatywnych i złośliwych komentarzy oraz hejtowania, a także interpretowania tekstu historycznego "Kroniki polskiej" i wpisywania swoich przemyśleń pod fotografiami sobowtórów Mieszka i Dobrawy. Dozwolone są także komentarze mające na celu pokazanie wartości małżeństwa i rodziny oraz wydarzeń z panowania Mieszka I, które ukształtowały państwo polskie w okresie wczesnopiastowskim.
Celem konkursu było także pokazywanie związku Mieszka i Dąbrówki jako wzorca małżeńskiego, ideału kobiety żony i mężczyzny męża, stanowiących odzwierciedlenie idei prorodzinnych i ukazujących społeczny model rodziny. Hasłem akcji pro-life było założenie "5 x M" (Mieszko, miłość, małżeństwo, macierzyństwo-maleństwo), mające pokazać młodzieży drogę życia opartą na tych wielkich wartościach społecznych. Uczniowie mogli także odwoływać się w postach do postaci króla Bolesława I Chrobrego jako syna pary książęcej.
W konkursie uczestniczy pięć osób - trzech sobowtórów księcia Mieszka I i dwa sobowtóry księżniczki Dobrawy. Można głosować.