W świetlicy przy sanktuarium św. Jakuba odbyły się 8 kwietnia zajęcia dla dzieci z ozdabiania pisanek.
Świetlica św. Jakuba w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W ostatnim czasie szczególnie dynamicznie zapewniając dzieciom, które przychodzą na popołudniowe zajęcia szereg ciekawych zajęć. Kilka tygodni temu dzieci uczestniczyły choćby w misyjnym balu karnawałowym. 1 kwietnia odbyły się zajęcia plastyczne z ozdób świątecznych, a 8 kwietnia warsztaty ze zdobienia pisanek.
- Kiedy ogłaszamy jakieś zajęcia dodatkowe, to poza dwudziestoma kilkoma dziećmi, które zazwyczaj codziennie korzystają ze świetlicy, przychodzą dzieci dodatkowe. Dziś miałem kłopot, bo warsztaty wzbudziły tak wielkie zainteresowanie, że brakło nam dla wszystkich dzieci styropianowych pisanek, a mi brakło drobnych słodyczy, którymi częstowaliśmy dzieciaki - mówi ks. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba. W zajęciach także wzięły udział dzieci ukraińskie, które przychodzą tu na świetlicę codziennie w dwóch grupach na naukę języka polskiego. Jedna grupa w późniejszych godzinach popołudniowych, po zakończeniu zdalnych lekcji po ukraińsku, a druga grupa rano, przez zdalnymi lekcjami, które odbywają się dla nich po południu.
Jedne zdobione były metodą decoupeage'u, inne metodą quillingu. Grzegorz Brożek /Foto GośćZajęcia ze zdobienia pisanek poprowadziły 3 instruktorki z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej z Jadownik Mokrych. - Hitem, atrakcją były dla dzieci dwie metody, które im zaproponowałyśmy, czyli metoda decoupage`u i metoda quillingu. Ta druga jest sposobem na tworzenie ozdób z wąskich, zwiniętych kawałków kolorowego papieru. Jako, że takie kawałki wyglądają czasem jak nitki makaronu, to sądzę, że z tego powodu dzieciom szczególnie podobała się ta metoda - pokazuje Adriana Błaszczyk, kierownik jadownickiego ośrodka.
- Planujemy na świetlicy szereg innych zajęć zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci. Będzie na pewno atrakcyjnie obchodzony Dzień Dziecka. Poza tym w parafii, na auli, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zapraszamy uchodźców z Ukrainy, których setka mieszka w prowadzonym przez powiat schronisku. To będzie akurat greckokatolicka i prawosławna Wielkanoc, i chcemy zaprosić ich na świąteczne śniadanie. Robimy to wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej, starostą i burmistrzem - dodaje ks. Józef Drabik.