GN 39/2022 Archiwum

Figury trzech świętych biskupów zostaną poddane konserwacji

Stanie się to za sprawą dotacji otrzymanej przez Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. Rzeźby powstały w XIV i XV wieku. Pochodzą z Biecza, Iwkowej i Czarnego Potoku.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie otrzymało dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych". Dofinansowanie w wysokości 70 000 zł, uzupełnione wkładem własnym diecezji tarnowskiej (20 000 zł) przeznaczone zostanie na konserwację trzech gotyckich rzeźb drewnianych pochodzących z XIV i XV wieku: “Święty Biskup” z Biecza, "Święty Biskup” z Iwkowej oraz "Święty Biskup" z Czarnego Potoku. 

Rzeźby biskupów z Iwkowej i Czarnego Potoku eksponowane były dotychczas na wystawie stałej, natomiast rzeźba "Świętego Biskupa” z Biecza ze względu na swój zły stan zachowania przechowywana była w magazynie (ostatni raz eksponowana była w 1935 roku).

Głównymi problemami, których dotyczyć będą prace konserwatorskie, są zniszczenia wywołane przez drewnojady, przemalowania, ubytki i degradacja struktury drewna oraz zabrudzenia. Po konserwacji wszystkie trzy rzeźby oglądać będzie można na wystawie głównej Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Projekt ten jest kolejnym etapem kompleksowej konserwacji zbiorów muzealnych i jak ufa ks. Piotr Pasek, dyrektor muzeum, nie ostatnim. Kapłan wyraża wdzięczność wszystkim odwiedzającym muzeum i zawsze serdecznie do niego zaprasza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy