Nowy numer 23/2023 Archiwum

Zmarł ks. Kazimierz Pres

Był jednym z dwóch pierwszych księży tarnowskich, którzy udali się do Argentyny w 1978 r. Posługiwał tam przez niemal 40 lat.

W Poniedziałek Wielkanocny nad ranem odszedł z tego świata w szpitalu w Buenos Aires ks. Kazimierz Pres. Był duszpasterzem w Argentynie niemal przez 40 lat.

Urodził się w Trzycierzu w parafii Siedlce 25 sierpnia 1943 r. Tu uczęszczał do sześciu klas szkoły podstawowej, a ostatni siódmy rok uczył się w Siedlcach. Wykształcenie średnie zdobył w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu (1958-1962).

Po wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, kiedy rozpoczynał drugi rok studiów i formacji, został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Pleszewie (wrzesień 1963 - wrzesień 1965).

Po ukończeniu studiów teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza 2 czerwca 1968 r. Następnie podjął zadania wikariusza w parafiach: Chorzelów (1968-1971), pw. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (1971-1974), Biecz (1974-1975) i Łączki Kucharskie (1975-1977).

Przygotowanie do pracy w Argentynie odbył w belgijskim Louvain (wrzesień 1977 - styczeń 1978) w  Colegium Pro America. Po kursie podjął jeszcze dwumiesięczny staż językowy w Madrycie. Do kraju przeznaczenia udał się wraz z ks. Tadeuszem Mastejem drogą lądową przez Wiedeń i Rzym do Genui, skąd w dniu 1 maja 1978 r. wyruszyli statkiem Angelica Laura, by po siedemnastu dniach dotrzeć do portu w Buenos Aires. Byli pierwszymi tarnowskimi księżmi, którzy udali się do Argentyny

Pracę duszpasterską ks. Kazimierz podjął w diecezji Lomas de Zamora. Na początku w nowe realia wchodził w parafii pw. Nuestra Señora del Valle w Ezeiza. W kwietniu 1979 r. objął parafię pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste i prowadził ją do końca swego aktywnego pobytu duszpasterskiego w Argentynie. Przybywając tam, zastał ubogi kościółek z desek i dwie kapliczki. Wybudował więc kościół pod tym samym wezwaniem, co parafia. Kościół jest dwupiętrowy. Przy nim powstała też nowa grota maryjna. Wybudował również dom parafialny, sale katechetyczne pod głównym kościołem i dolną kaplicę. W roku 1983 dzięki niemu powstał też kompleks szkolno-edukacyjny: przedszkole dla 170 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ekonomiczne, w których na dwie zmiany uczyło się około 800 uczniów.

Na obszarze parafii zostały wybudowane dwie kaplice dojazdowe: pw. św. Franciszka z Pauli i pw. św. Pantaleona – w slamsach. Ta pierwsza i połowa drugiej kaplicy to również dzieło ks. Kazimierza.

W latach 2008-2013 przebywał w diecezji tarnowskiej. Po przebyciu w Argentynie ortopedycznej operacji nogi, nie będąc w pełni sprawnym fizycznie, ks. Kazimierz od połowy grudnia 2015 r. rezydował przy katedrze pw. św. Róży w Santa Rosa w prowincji La Pampa i tam podjął posługę spowiednika. Przez ostatni okres związany z pandemią przebywał w Buenos Aires, gdzie poddawał się leczeniu nasilających się chorób.

Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 19 kwietnia br. w Argentynie, w parafii pod wezwaniem Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste. Msza święta za duszę śp. Ks. Kazimierza zostanie odprawiona w kościele parafialnym parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Siedlcach 23 kwietnia (sobota) o godz. 16.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast