- Fundamentem posługi charytatywnej Kościoła, jak i życia konsekrowanego jest miłość, gdyż ona buduje Kościół - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Jeśli idzie o osoby konsekrowane, czyli siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, a także konsekrowane wdowy, wdowcy i dziewice to, jak powiedział ks. dr Grzegorz Lechowicz, wikariusz biskupi ds. zakonnych, "ubogacają one diecezję swoją obecnością, charyzmatami, i zaangażowaniem apostolskim". W diecezji posługują 934 siostry zakonne w 226 domach zakonnych żeńskich, i 173 zakonników w 23 domach zakonnych męskich.- Widoczny jest spadek powołań do życia konsekrowanego oraz malejąca liczba osób konsekrowanych. W roku 1986, a więc, w roku zakończenia IV Synodu Diecezji Tarnowskiej, w diecezji było 1320 sióstr zakonnych - poinformował ks. Lechowicz. Wymienił wiele form działalności prowadzonych przez instytuty i zgromadzenia zakonne. - Nie ma to na celu oceny w kategoriach "dużo lub mało, dobrze lub źle". Chodzi o uświadomienie sobie, że mamy do czynienia z konkretną rzeczywistością. Dzięki temu możemy zrozumieć, że życie konsekrowane nie jest abstrakcją, tylko są to konkretni ludzie poświęceni Bogu, których życie i dzieła są widoczne i potrzebne - mówił.
Siostra Monika Ostaszewska, urszulanka szara, członek Komisji ds. Życia Konsekrowanego podkreślała, że życie konsekrowane "odgrywa i może odgrywać bardzo ważną rolę towarzysząc rodzinom, będąc blisko rodziny, przez modlitwę, przez posługę, przez otwieranie serc, klasztorów, domów na tych, którzy potrzebują wsparcia". Siostra Monika jest dyrektorką Domu Samotnej Matki w Tarnowie. - Obecnie pomoc uzyskuje 45 kobiet. Byłaby większa możliwość pomagania, gdyby było nas więcej, więcej sióstr. Dlaczego sióstr? Bo to nie jest praca na etat, bo to nie jest mały wycinek doby, który trzeba poświęcić, ale całe swoje życie, cały swój czas - mówi.
Sesja synodalna, która odbyła się 23 kwietnia, była już piątą sesją tarnowskiego V Synodu Diecezjalnego. - Na razie w czasie sesji przyjęliśmy 6 dokumentów. Kolejne komisje synodalne pracują nad dalszymi 7 dokumentami dotyczącymi szczegółowych aspektów życia Kościoła tarnowskiego. Planujemy w tym roku jeszcze 4 sesje, jedną w czerwcu i dwie jesienią, na których, mamy nadzieję uda się przegłosować i przyjąć pozostałe dokumenty - informuje ks. dr Piotr Cebula, sekretarz V Synodu Diecezji Tarnowskiej.