- Fundamentem posługi charytatywnej Kościoła, jak i życia konsekrowanego jest miłość, gdyż ona buduje Kościół - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W sanktuarium MB Fatimskiej odbyła się V Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Ks. Zbigniew Pietruszka i ks. Grzegorz Lechowicz przedstawili sprawozdania z prac kierowanych przez siebie komisji, odpowiednio Komisji ds. Posługi Charytatywnej Kościoła i Komisji ds. Życia Konsekrowanego, oraz dokumenty końcowe tych komisji.
Członkowie Synodu niemal jednogłośnie przyjęli przygotowane w komisjach dokumenty, przy dwóch głosach "non placet" (nie przyjmuję) w przypadku dokumentu "Caritas – dzieło miłości Kościoła. Posługa charytatywna w diecezji tarnowskiej" i jednym głosie "non placet" w przypadku dokumentu "Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej". Nikt nie zgłosił się do zabrania głosu w ich sprawie, podobnie nikt nie chciał zabrać głosu w ramach wolnych wniosków.
- Fundamentem posługi charytatywnej Kościoła, jak i życia konsekrowanego jest miłość, gdyż ona buduje Kościół i wszystkie jego formy działalności - mówił w podsumowaniu bp Andrzej Jeż. Przypomniał, że czynna miłość wobec bliźnich stanowiła mocne spoiwo wspólnoty pierwszych chrześcijan i była ich najbardziej przekonującym świadectwem wobec świata kierującego się zupełnie innym prawem, niż prawo miłości. - W obecnych czasach tym bardziej miłość, która ma miejsce w Kościele, jest wiarygodnym dowodem. Charytatywna posługa Kościoła należy do istoty Kościoła w równej mierze, jak posługa sakramentalna. Trudno wyobrazić sobie skuteczne spełnianie misji Kościoła diecezjalnego bez Caritas - dodał biskup Andrzej.
Dokument o posłudze charytatywnej przedstawił szef Komisji ds. Posługi Charytatywnej, ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. - Punktem wyjścia dla wszystkich norm, jest wskazanie biskupa diecezjalnego, jako tego, który na wzór Chrystusa ukazanego w obrazie miłosiernego samarytanina, troszczy się o całokształt posługi charytatywnej w powierzonej sobie diecezji - mówił. Parafialne oddziały Caritas zostaną zastąpione przez parafialne zespoły Caritas, które otrzymają swój własny regulamin. Wyzwaniem dla wspólnoty Kościoła jest w aspekcie posługi charytatywnej konieczność znalezienia form pomocy osobom starszym, chorym i samotnym. Także rozwijanie wolontariatu osób młodych.