Nowy numer 25/2022 Archiwum

Górnicza majówka w Krzyżanowicach

Odbędzie się w najbliższą niedzielę z udziałem Orkiestry Dętej Kopali Soli "Bochnia". Zagrają jak u siebie.

W najbliższą niedzielę 29 maja w majówce w kościele w Krzyżanowicach weźmie udział Orkiestra Dęta Kopali Soli Bochnia, wykonując pieśni Maryjne w czasie nabożeństwa. Do udziału we wspólnej modlitwie zaprasza krzyżanowicki proboszcz ks. Marian Górowski.

- Orkiestra górnicza towarzyszyła nam w nabożeństwie w minioną niedzielę i będzie także w najbliższą modlić się razem z nami. Nasz kościół przez wiele lat służył górnikom bocheńskiej kopalni soli. Wówczas opiekę nad nim sprawowali ojcowie bernardyni, którzy przy kościele prowadzili także szpital. W nim poddawani leczeniu byli chorzy pracownicy kopalni lub tacy, którzy ulegli wypadkom. Bernardyni sprawowali nad górnikami zatem nie tylko opiekę duszpasterską, troszczyli się nie tylko o dusze górników, ale kiedy wymagała tego sytuacja, także o ich zdrowie - zauważa krzyżanowicki proboszcz.

Pobernardyński kościół trafił z Bochni do Krzyżanowic w 1798 roku. Po kasacie zakonu został sprzedany rajcom miejskim w Bochni, a następnie sprzedany do Krzyżanowic.

- Pamiętamy o tym, że nasz kościół związany jest z górnikami i bocheńską kopalnią soli, a żeby umocnić tę więź między nami, przy nadarzających się okazjach i uroczystościach zapraszamy bocheńską orkiestrę górniczą do naszego kościoła w Krzyżanowicach. Towarzyszą nam w czasie ważnych wydarzeń, odpustów i jubileuszy. Na każde zaproszenie chętnie odpowiadają - mówi kapłan.

W "górniczej" majówce w Krzyżanowicach w najbliższą niedzielę będzie można uczestniczyć także poprzez transmisję on-line dostępną na stronie parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama