Wspólnota 5 czerwca, w dzień odpustu parafialnego ku czci Ducha Świętego, świętowała 600-lecie istnienia.
Jak pisze w swojej książce historyk Kościoła ks. dr hab. Kazimierz Talarek, choć pierwsza wzmianka o parafii żabnieńskiej pochodzi z 1422 roku, to prawdopodobnie istniała już wcześniej. "E. Wiśniowski w opracowaniu „Rozwój sieci parafialnej w prepozyturze wiślickiej w średniowieczu” dowodzi, że parafia w Żabnie mogła powstać po 1374 r., ponieważ z tego roku pochodzi ostatni znany XIV-wieczny wykaz świętopietrza i ten kościoła, parafii w Żabnie nie wymienia. Pierwsza wzmianka o niej zachowała się dopiero w 1422 r." - pisze ks. Talarek.
- To nasze 600-lecie jest dziękczynieniem Bogu za to, że to dziedzictwo wiary przodków Bóg pozwolił zachować, pozwala też rozwijać. Obchodzimy tę rocznicę w poczuciu sprawiedliwej dumy - mówi ks. Jerzy Kawik, proboszcz parafii i dziekan dekanatu żabnieńskiego. Co ciekawe, przez sześć wieków parafia, jak powstała, tak ostała się do dziś w niezmienionym kształcie, nie była podzielona, nie anektowała też nowych terenów.
- Mamy poczucie, że Duch Święty nas prowadził cały czas, pomagał. I dziś także, bo Duch Święty, który jest siłą sprawczą, tchnie swoją mocą, zapala ludzi do autentycznej pobożności, aktywności i z tego też cię cieszymy, że nasze dziś jest otwarte na Boga - dodaje ks. Kawik.
Powitanie biskupa w parafii. Grzegorz Brożek /Foto GośćW czasie obchodów jubileusze świętowali dwaj poprzedni proboszczowie z Żabna - ks. prał. Zdzisław Podstawa, który święcenia przyjął 60 lat temu (proboszczem w Żabnie był w latach 1979-2007) i ks. prał. Antoni Mikrut (proboszcz w Żabnie w latach 2007-2018, wcześniej przez 15 lat dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej), który obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa. 45 lat temu prezbiterem został zaś miejscowy rodak, ks. Jacek Pająk.
Uroczystej sumie w Żabnie przewodniczył pasterz Kościoła tarnowskiego bp Andrzej Jeż. Przed Mszą św. poświęcił nowe organy, które są wotum parafian na 600-lecie. - To są pneumatyczne organy 32-głosowe. W części 22-głosowej zostały zakupione w Norwegii, a 10 głosów zostało dorobionych już w Polsce - objaśnia proboszcz. W tej świątyni, przy jej akustyce, brzmią pięknie i majestatycznie, jak dobrze wyskalowany instrument.
Nowe organy. Grzegorz Brożek /Foto Gość- Tu, w tej parafii, od 600 lat słowo Boże wybrzmiewa nie tylko z ambony, ale wybrzmiewa w życiu. Duch Święty oczyszcza nas z fałszu, kłamstwa, aby ukazać całą prawdę o człowieku i Bogu przez tyle dziesiątków pokoleń waszych rodaków, którzy słuchali tego samego słowa Bożego w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którego my dziś słuchamy. To jest ta jedność, ciągłość. Piękno Bożego słowa, które wybrzmiewa w nas mocą Ducha Świętego - mówił bp Andrzej Jeż.
Przypomniał, że skoro Kościół jest dziełem Ducha Świętego, to parafia, w tym przypadku żabnieńska, która świętuje 600-lecie istnienia, również. - Myślimy dziś o historii naszej parafii. Znaczące w życiu każdej wspólnoty jest to, jakimi wartości jakimi się kieruje i co stanowi duchowy i moralny fundament. (..) Gorąco życzę wam, by wasza wspólnota mogła stale oddychać Duchem Świętym, by dzięki Niemu rozkwitała i rosła w duchową siłę. Życzę, byśmy wszyscy z każdej trudnej sytuacji wychodzili silniejsi, duchowo odbudowani, utwierdzeni w wierze, nadziei i miłości. Wielu naszych bliskich udziela nam być może prostej rady: "Proś Ducha Świętego, żeby cię oświecił". Pamiętajmy o codziennej modlitwie do Ducha Świętego. On jest naszym przewodnikiem na drogach życia - życzył miejscowej wspólnocie.
Więcej o jubileuszu w numerze 24. "Gościa Tarnowskiego".