11 czerwca odbyła się VI sesja plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W głosowaniach przyjęte zostały dokumenty o liturgii oraz mediach.
Sesja zaczęła się wprowadzeniem ewangeliarza i przedpołudniową modlitwą brewiarzową. Później dokument "Liturgia a chrześcijańskie życie" przedstawił ks. prof. Stanisław Garnczarski, szef 40-osobowej Komisji ds. kultu Bożego i Życia Sakramentalnego.
Obszerny dokument, którego szósta redakcja trafiła na sesję plenarną, ma 8 rozdziałów, które traktują m.in. o sakramentach świętych, roku liturgicznym, modlitwie Kościoła, sanktuariach, służbie liturgicznej czy muzyce sakralnej. W dyskusji ks. prof. Antoni Żurek zwracał uwagę, że dokument jest obszerny, a mimo to kilka zjawisk nie znalazło tam odbicia, jak choćby problem przygotowania do pierwszej spowiedzi świętej. Kilka jest, zdaniem ks. Żurka, zbyt szczegółowo omówionych, podczas gdy wydaje się, że wystarczyłoby np. trzymanie się Mszału Rzymskiego. Wątpliwości budziła także część przyjętej terminologii. - W wielu kwestiach propozycja dokumentu bazuje na dokumentach Stolicy Apostolskiej czy Konferencji Episkopatu Polski. Także po to, żeby nie budziła niepotrzebnych wątpliwości - mówił ks. Garnczarski. Tym bardziej, co już zauważył ks. Żurek, że ten dokument jest pewnie jednym z ważniejszych w programie synodu, będzie pewnie najbardziej czytany i komentowany. Dokument poddano pod głosowanie. Za jego przyjęciem opowiedziała się znakomita większość "ojców i matek synodalnych". Przeciw głosowało 18 osób.
W czasie szóstej sesji głosowało 250 członków V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Grzegorz Brożek /Foto GośćPo przerwie dokument "Dobra Nowina w mediach i przez media" przedstawił pełniący obowiązki szefa Komisji ds. Mediów ks. prof. Michał Drożdż. - Dokument ma zarówno charakter normatywny, jak i prospektywny - mówił. To znaczy, że reguluje nasze "dziś", wszelkie medialne zaangażowanie Kościoła tarnowskiego. Po drugie zaś próbuje wyprzedzić swój czas, formułując wskazania, które będą aktualne także "jutro". - Trzeba zauważyć, że wszelka medialna aktywność Kościoła tarnowskiego jest skierowana na głoszenie Dobrej Nowiny w mediach i przekazywanie orędzia nadziei w mocy, pięknie i radości Ewangelii. To jest priorytet medialnego zaangażowania - tłumaczył ks. prof. Drożdż. W głosowaniu dokument ten przeszedł jednomyślnie.