Z inicjatywy Diecezjalnej Komisji ds. Pamięci i Kultu Świętych powstał serwis internetowy popularyzujący świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.
Serwis dostępny jest pod adresem ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI DIECEZJI TARNOWSKIEJ. Pomysł zbudowania strony internetowej poświęconej świętym i błogosławionym diecezji tarnowskiej zrodził się przed rokiem.
- W tworzenie serwisu zaangażowali się klerycy tarnowskiego Seminarium Duchownego - także ci, którzy uczestniczyli w prowadzonych przeze mnie wykładach z prawa kanonizacyjnego w ramach konwersatorium z teologii dogmatycznej i prawa kanonicznego. Inspirację czerpaliśmy od najlepszych w temacie tzw. "świętości kanonizowanej", a mianowicie z Dykasterii ds. Świętych - mówi ks. Łukasz Niepsuj.
Strona tytułowa. swieci.diecezja.tarnow.plPoprzez stworzenie przestrzeni internetowej poświęconej świętym i błogosławionym, Diecezjalna Komisja ds. Pamięci i Kultu Świętych chciała, aby była ona miejscem, w którym będzie można znaleźć wystarczającą ilość informacji o postaciach świętych i błogosławionych naszej diecezji, o której papież Jan Paweł II mówił, że jest "ziemią świętych i błogosławionych".
Na stronie znaleźć możemy noty biograficzne oraz przykłady form kultu związanych z poszczególnymi świętymi i błogosławionymi. Ponadto sukcesywnie zamieszczane są także około 20-minutowe filmy o naszych świętych i błogosławionych - z serii "NIE-ZWYKLI", jakie powstają we współpracy z diecezjalną telewizją internetową Synaj.tv.
- Wszystko to po to, aby pokazać, jak mówił ojciec święty Benedykt XVI, że "choć różne drogi prowadzą do świętości, dochodzi się do niej zawsze drogą krzyża, drogą wyrzeczenia się samego siebie. Prezentowane biografie przedstawiają mężczyzn i kobiety, którzy poddawszy się Bożym planom, doświadczali czasem nieopisanych cierpień, prześladowań i męczeństwa" , ale w chwili próby wytrwali przy Jezusie i tak odnaleźli prawdziwe szczęście - tłumaczy ks. Niepsuj.
Główna strona w zakładce dotyczącej świętych. swieci.diecezja.tarnow.plNa stronie można zapoznać się z bogactwem duchowym diecezji tarnowskiej, jakie ogniskuje się w rozsianych po jej terenie sanktuariach pańskich oraz maryjnych. Co więcej, strona ta jest swoistego rodzaju strefą modlitwy poprzez zamieszczone linki do stron sanktuariów, a także tych z czytaniami mszalnymi z dnia. Jest także przestrzenią duchowej formacji poprzez załączone dokumenty papieskie poruszające temat świętości, moralności oraz życia duchowego.
- Warto również zwrócić uwagę na zamieszczoną litanię do świętych i błogosławionych naszej diecezji z grafiką przedstawiającą wizerunki świętych i błogosławionych naszej diecezji. Grafika ta bazuje na zdjęciu wykonanego przez ukraińskich artystów malowidła znajdującego się w parafii św. Marcina w Mogilnie - objaśnia ks. Łukasz.
Strona Diecezjalnej Komisji przybliża także kolejne etapy procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, w jego fazie diecezjalnej oraz rzymskiej. Podkreśla tym samym istotną rolę opinii świętości kandydata na ołtarze czy też cudu koniecznego do beatyfikacji oraz kanonizacji.
- Ponadto w zakładce "kontakt" znajduje się m.in. adres mailowy, na który można przesyłać zapytania związane z jakże bogatym i ciągle aktualnym tematem świętości, a także, na czym nam najbardziej zależy, świadectwa o życiu osób z terenu naszej diecezji, które odeszły już "do domu Ojca". Osób, które w pamięci lokalnych społeczności są w ciąż żywe, cieszą się opinią świętości oraz dla wielu nadal są przykładem dobrego chrześcijańskiego życia. Ci wszyscy, parafrazując słowa papież Franciszka, są przykładem "świętość z sąsiedztwa", świętości osób, które żyły blisko nas i były odblaskiem obecności Boga. Taką świętość dostrzegamy "w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają" (Adhor. apost. Gaudete et exultate, nr 7) - mówi ks. dr Łukasz Niepsuj, który kieruje Komisją ds. Pamięci i Kultu Świętych.
- Ufam, że dzięki tej stronie święci i błogosławieni naszej diecezji będą bardziej znani, a wszyscy odwiedzający ją nie tylko zachwycą się duchowym pięknem prezentowanych tam postaci, ale jeszcze bardziej zapragną świętości czyli normalności chrześcijańskiego życia, które realizuje się w codzienności - dodaje kapłan.