Nowy numer 25/2022 Archiwum

Ks. Szyszka nowym dyrektorem CFM

Ks. Eugeniusz Szyszka, tarnowski misjonarz, który ostatnio pracował we Francji, we wrześniu obejmie funkcję dyrektora Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Decyzję o powołaniu ks. Eugeniusza Szyszki do pełnienia funkcji dyrektora Centrum Formacji Misyjnej podjął przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji biskup kielecki Jan Piotrowski.

Ks. Eugeniusz Szyszka jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp Jerzego Ablewicza 24 maja 1987 roku. W 1990 roku zaczął przygotowanie do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, po czym wyjechał ma misje do Republiki Środkowoafrykańskiej. Pracował tam najpierw w Bangui, a potem w Bouar. Po 11 latach wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Papieskich Dziełach Misyjnych w Warszawie. 

Po blisko 10 latach pracy, został poproszony o objęcie funkcji sekretarza Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Po roku objął probostwo w Corbeil-Essonnes. Po przerwie na epizod polski wrócił do Francji, gdzie duszpasterzował w Lourdes będąc do wybuchu pandemii kapelanem Domu Polskiego w tym sanktuarium. W 2020 roku wrócił do Polski, by po roku powrócić znów do Francji i opiekować się polską wspólnotą w Rennes a także pracując w miejscowości Montfort, skąd pochodził św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.

Dotychczasowym dyrektorem CeFoMu jest ks. Jan Fecko, kapłan diecezji świdnickiej, ale pochodzący z naszej diecezji, bo urodzony w Chomranicach koło Nowego Sącza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama