Nowy numer 33/2022 Archiwum

Wielki Odpust Tuchowski już blisko

Rozpocznie się 1 lipca pod hasłem: "Królowo pokoju, módl się za nami", bo pokoju na świecie, w naszej ojczyźnie, w rodzinach, w sercu najbardziej nam trzeba.

W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej od 1 do 10 lipca odbędzie się wielki odpust, który co roku gromadzi dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Wielu z nich do Tuchowa dociera pieszo. Takie rekolekcje w drodze nadal wśród pobliskich, ale i dalszych parafii cieszą się dużą popularnością.

Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski będzie przeżywany pod hasłem „Królowo Pokoju, módl się za nami”. - Słowo „pokój” jest dziś najczęściej wymieniane w różnych okolicznościach. W Kościele w Polsce realizowany jest program duszpasterski w oparciu o hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Tocząca się wojna na Ukrainie wzywa do modlitwy o zaprzestanie rozlewu krwi i o dar pokoju. W świecie rozdartym przez fałszywe ideologie i fanatyzm, gdzie są prześladowani chrześcijanie, konieczne są odwaga i pokój. Ojczyzna nasza woła o jedność społeczną i pokój. W rodzinach naznaczonych rożnymi sporami i konfliktami niezbędne są pokój i zgoda. Każdy człowiek potrzebuje do normalnego funkcjonowania pokoju sumienia - tłumaczy o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii.

Ponadto w tuchowskim sanktuarium została wystawiona Księga Pamięci osób zmarłych w czasie pandemii Covid-19, dedykowana tym wszystkim, którzy opłakują śmierć swoich bliskich, którzy nie zdążyli pożegnać się z nimi, nie mogli odwiedzić ich w szpitalu. Do wielu nie dotarli kapłani z ostatnią sakramentalną posługą. W Księdze Pamięci można wyrazić swój ból, żal i nadzieję na spotkanie się z Panem Życia w wieczności.

"Prosimy, aby do tej Księgi wpisywać swoich bliskich zmarłych, podając datę i miejsce ich śmierci oraz wiek. Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego Księga ta zostanie uroczyście wniesiona i złożona przy pobłogosławionej figurze Pana Jezusa Frasobliwego na dziedzińcu, która jest rzeźbiona w kamieniu" - informują ojcowie redemptoryści.

Program odpustu znajduje się na poniższym plakacie. Dostępny jest również na stronie tuchowskiego sanktuarium.

Wielki Odpust Tuchowski już blisko   Program odpustu. materiały organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama