Nowy numer 33/2022 Archiwum

WSD. "Od ministranta do kapłana"

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego nakręcili film, który syntetycznie pokazuje wszystkie stopnie formacji liturgicznej, które przechodzą w ciągu formacji.

Seminarium to miejsce, gdzie w ramach formacji klerycy podejmują i przyjmują różne posługi liturgiczne - przypomina kleryk Krystian Sułkowski.

W pięciominutowym klipie filmowym przechodzimy szybko poszczególne etapy. Od ministrantury na roku II, przyjęcia posługi lektoratu na roku III, akolitatu na roku IV, święceń diakonatu na roku V do prezbiteratu po roku VI.

Od ministranta do kapłana.
WSD Tarnow

Lektorat jest trzecim, a akolitat czwartym krokiem na seminaryjnej drodze do prezbiteratu. - Pierwszym jest wstąpienie do seminarium. Drugim przyjęcie stroju duchownego na trzecim roku. Trzecim właśnie lektorat, także na trzecim roku, a czwartym akolitat na roku czwartym. Alumni roku piątego zaś mają tzw. kandydaturę i diakonat - wyjaśniał niegdyś na łamach "Gościa" ks. Andrzej Michalik.

Z posługami wiążą się szczególne uprawnienia. Ci, którzy otrzymali lektorat czytają we wspólnocie słowo Boże, przygotowują komentarz do niego, śpiewają psalmy. Akolita to ktoś posługujący bliżej ołtarza, czyli stołu chleba. Przygotowuje na ołtarzu dary ofiarne na Eucharystię, a także ma prawo udzielać Komunii świętej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama