Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
tarnow.gosc.pl → Informacje → "Lekarstwo" na nudę

"Lekarstwo" na nudę przejdź do galerii

To nie dorośli nie rozumieją dzieci, które uważają smartfon za styl życia, ale nasze mózgi tego nie rozumieją.

 
Bogna Białecka, psycholog specjalizująca się w zagrożeniach płynących ze strony nowych technologii, prowadziła przez dwa dni zarówno warsztaty dla dzieci, jak i wieczorne wykłady dla dorosłych. Grzegorz Brożek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

W lipcu Fundacja „Auxilium”, która prowadzi diecezjalną Poradnię Specjalistyczną i Telefon Zaufania „Arka” zorganizowała dwa dni trwające warsztaty dla młodzieży o tym, jak radzić sobie ze smartfonem i wieczorami wykłady dla dorosłych. Zajęcia prowadziła poznańska psycholog Bogna Białecka, specjalizująca się w zagrożeniach płynących ze strony nowych technologii na zachowania dzieci i młodzieży.

- Na co dzień w poradni „Arka” spotykamy się z rodzicami, ich dziećmi, które wymagają specjalistycznej pomocy. Smartfon i szereg dostępnych dzięki niemu aplikacji, są zawsze pod ręką, i dla dzieci i młodzieży, stają się błyskawicznym „lekarstwem” na nudę - mówi ks. dr Józef Partyka, psycholog, prezes Fundacji „Auxilium”. Dodatkowo można mówić, że młodzi pozwalają się "tresować" smartfonowi, bo często biegną jak do pożaru, gdy zapali się lampka sygnalizująca wiadomość, czy odezwie się dźwięk powiadomienia z aplikacji.

Młode pokolenie jest pierwszym, w historii ludzkości, które nie zna świata bez smartfonów. Tymczasem świat z komputerami zna 3 pokolenia. Świat z elektrycznością 8 pokoleń, a od zarania dziejów mówimy o tym, że było 10 000 pokoleń. - Młodzi mówią o tym, że dorośli złoszczą się, kiedy oni korzystają długo ze smartfonów, bo w ogóle nie rozumieją świata technologii, który nie jest żadnym uzależnieniem, ale stylem życia, a dorośli są dinozaurami. Niestety to tak dobrze nie wygląda, bo korzystanie ze smartfonów (badania pokazują, że najwięcej dzieci i młodych spędza nawet 9 godzin przed interaktywnym ekranem) wiąże się z ogromnym ryzykiem uzależnienia. W pewnym uproszczeniu dochodzi do uruchomienia mechanizmu dopaminowego w mózgu, co daje satysfakcję. To jest satysfakcja podobnego rodzaju, jak medal sportowy, pochwała, bądź premia w pracy, tylko, że na wiele rzeczy związanych z „zastrzykiem” dopaminy często trzeba długo pracować, nagroda jest czymś względnie rzadkim, a smartfon w pewnym sensie daje „nagrodę” od razu, od ręki i cały czas, niemal bez przerwy. To jest zaburzenie porządku znanego z doświadczenia życiowego, to uzależnia – mówi Bogna Białecka. A każde uzależnienie jest śmiertelnie groźne. - Dawno już zmieniło się dzielenie na prawdziwe uzależnienia, jak narkotyki, alkohol i na te mniej poważne. Uzależnienie, to uzależnienie. Jest zaburzeniem psychicznym, które niszczy zdrowie fizyczne, psychiczne, duchowe, relacje społeczne, etc. - dodaje Białecka.

- Dlatego organizujemy warsztaty i wykłady o tej tematyce, by pomóc szukającym wsparcia. Do grudnia, w dwudniowych cyklach warsztaty i wykłady będą się odbywać co miesiąc. Są bezpłatne, odbywają się w kameralnym gronie kilkunastu osób, żeby można podyskutować, o wszystko dopytać - mówi ks. Partyka. Warsztaty odbywają się w ramach "Laboratorium Prężności Społecznej Miasta", które wchodzi w skład projektu "Tarnów - Nowe spojrzenie”. Fundacja, która mieści się w Tarnowie przy ul. Legionów 30, uruchomiła także :”Salon gier planszowych” i „Laboratorium małżeństwa” warsztaty z terapeutą zajęciowym.

« ‹ 1 › »
Fundacja "Auxilium" na pomoc dziecioom i młodzieży

Foto Gość DODANE 22.07.2022

Fundacja "Auxilium" na pomoc dziecioom i młodzieży

​W lipcu Fundacja „Auxilium”, która prowadzi diecezjalną Poradnię Specjalistyczną i Telefon Zaufania „Arka” zorganizowała dwa dni trwające warsztaty dla młodzieży o tym, jak radzić sobie ze smartfonem i wieczorami wykłady dla dorosłych. Zajęcia prowadziła poznańska psycholog Bogna Białecka, specjalizująca się w zagrożeniach płynących ze strony nowych technologii na zachowania dzieci i młodzieży. Fundacja mieści się w Tarnowie przy ul. Legionów 30.  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 22.07.2022 09:50

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • BOGNA BIAŁECKA
  • FUNDACJA "AUXILIUM"
  • KS. JÓZEF PARTYKA
  • SMARTFON

Polecane w subskrypcji

  • Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
    • Kościół
    • Tomasz Rowiński
    Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X