20 dzieci wzięło udział w dwudniowych warsztatach malowania ikon, które odbyły się w Tarnowie.
Warsztaty, wspólnie z parafią pw. Świętej Rodziny w Tarnowie, zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ikon "Piękno Ikony". - Uczestniczymy w tegorocznym programie "Małopolska Lokalnie" i dlatego możemy zaproponować bezpłatne warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży - informuje Jarosław Zdoński, prezes stowarzyszenia.
Poważne podejście do malowania ikon jest kosztowne. - Pewnym odstępstwem od wzorca jest to, że nie malujemy na desce, ale na sklejce. Krótki czas, który mamy na warsztaty, sprawił, że dzieci otrzymały już sklejki pozłocone w odpowiednich miejscach, poza tym z prawdziwym gruntem kredowo-klejowym. Malujemy zaś starą techniką, czystym pigmentem, który rozrabiamy z żółtkiem i winem. To wymagająca technika, bo trzeba farbę nakładać kilkakrotnie, by pokryć deskę, ale dzieci świetnie sobie radzą - mówi Beata Olszewska, która prowadziła warsztaty.
Wszystkie dzieci, które się zgłosiły, otrzymały jedno zadanie: namalować anioła. Wzór był jeden. - Mówiliśmy dzieciom, że to może być ich Anioł Stróż, a każdy ma innego anioła, i dzieci, mimo że miały jeden wzór, namalowały każde innego. Owszem, jest pewien kanon malowania, którego się trzymamy, czego przykładem może być zasada, że Matka Boża ma zawsze czerwoną suknię. Tylko, że czerwień ma mnóstwo odcieni. To samo wyszło w czasie naszych warsztatów. Tu jest dziewczynka, która anioła namalowała w żółtej szacie z zieloną obwódką, na granatowym tle. Bardzo ciekawe zestawienie. Ja bym się nie zdecydowała na takie, ale tu właśnie wyraża się kreatywność dzieci - dodaje pani Beata.
Sama uważa, że praca nad malowaniem ikon dla dzieci, dorosłych też, jest wchodzeniem w sacrum. Przez tematykę, przez intencję tworzenia rzeczy pięknych i dobrych. Ikona też jest jak drzwi do Boga. - Poza tym praca nad ikoną jest kontaktem z pewnym kanonem piękna, co ma walor wychowawczy. Uczy też cierpliwości, precyzji. Dlatego może być wspaniałą szkołą dla nas wszystkich, a dzieci zwłaszcza - mówi B. Olszewska.