Od 12 lat przy bocheńskiej parafii działa Rodzina Kolpinga. 31 lipca wspólnie z parafią zorganizowała piknik.
W czasie pikniku, który z racji niesprzyjającej pogody zamiast wokół świątyni parafialnej odbył się w salach pod kościołem, można było obejrzeć występy zespołu folklorystycznego z Lipnicy Małej na Orawie „Małolipnicka Rodzina Kolpinga z Orawy”.
Poza tym kolpingowcy dzielili się tym wszystkim, co robią na co dzień. Można było wziąć udział w warsztatach z survivalu ziołowego, czerpania papieru, mydlarskich, ponadto w konkursach, quizach. Dzieci miały możliwość dania upusty swoim uzdolnieniom plastycznym.
- Bardzo dużo robimy obecnie dla aktywizacji osób starszych. Zależy nam, aby edukować seniorów w różnym zakresie, chcemy działać przeciwko osamotnieniu, wykluczeniu społecznemu, bo to jest duży problem. Dlatego cały czas organizujemy w ramach zwykłej działalności różnego rodzaju warsztaty, spotkania, wykłady, wycieczki. Tematyka jest bardzo różna, ale pożyteczna i służąca temu, by wyszli z domów, przyszli się spotkać, ćwiczyli umysł, ręce, przebywali z sobą, bo wiele im nie trzeba. Najbardziej seniorom doskwiera samotność - mówi Grażyna Rzepka-Płachta, przewodnicząca Rodziny Kolpinga w Bochni.
Patron Rodziny bł. ks. Adolf Kolping mówił: "Czasy wam pokażą, co trzeba robić”. - Jako stowarzyszenie zgodnie z tymi słowami zaangażowaliśmy się też w pomoc dla Ukrainy. Rozprowadzaliśmy na przykład wykonane przez seniorów mydełka glicerynowe, a pozyskane pieniądze przekazaliśmy na pomoc Ukrainie. Zbieraliśmy dary, mamy wolontariuszkę, która jeździ za granicę, więc także je przekazaliśmy. Jest też możliwość, żeby u nas w Kolpingu Ukraińcy, którzy mieszkają tutaj, skorzystali z porad prawnych - dodaje pani Grażyna.
Ostatnio Rodzina Kolpinga, inspirowana przez encyklikę papieża Franciszka "Laudato si'", angażuje się w działania ekologiczne. - Ekologia zaczyna się w domu. Możemy czasem dbając o codzienne nawyki, zatroszczyć się o to, żeby nasz świat, nasze otoczenia było choć trochę bardziej zadbane, może czystsze - dodają kolpingowcy.
Patronem Stowarzyszenia jest bł. ks. Adolf Kolping, katolicki ksiądz, prekursor katolickiej nauki społecznej, beatyfikowany w 1991 r. przez Jana Pawła II, który uznał go za wzór do naśladowania dla współczesnego świata. Obecnie Dzieło Kolpinga liczy ok. 470 000 członków działających w 5 800 Rodzinach Kolpinga w 61 krajach świata.
W Polsce istnieją 43 Rodziny Kolpinga, w których działa ponad 1000 osób.