Nowy numer 33/2022 Archiwum

Błyszcz będzie błyszczał

Na szczycie góry zostanie odprawiona Msza św. w 50. rocznicę odprawienia tutaj Eucharystii przez kard. Karol Wojtyła.

Na jubileuszową Mszę zapraszają parafia w Tylmanowej, Związek Podhalan w Tylmanowej oraz Ruch Światło-Życie.

Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż. O godz. 13.30 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych, a następnie oazowe czuwanie przed Mszą św., która została zaplanowana na godz. 14. Po modlitwie organizatorzy zapraszają na tradycyjne posiady z muzyką przy watrze.

Warto przypomnieć, że wejście kard. Wojtyły na Błyszcz zostało upamiętnione słynnym już zdjęciem, które wykonał ówczesny moderator Ruchu ks. Józef Grygotowicz.

- „Jak zwykle zabrałem ze sobą aparat fotograficzny. Idąc z grupą, zobaczyliśmy konia przywiązanego do smreka, miał to być ewentualny środek lokomocji dla Dostojnego Gościa na szczyt. Konia pod drzewem uwieczniłem na zdjęciu. Już z miejsca spotkania wypatrzyliśmy wspinających się do góry naszych Gości. Zeszedłem nieco niżej i uwieczniłem wchodzących. Tak się złożyło, że wszyscy znaleźli się w kadrze. Był tam ksiądz kardynał, ksiądz Blachnicki, nieco za nimi ksiądz Dziwisz z plecakiem, kierowca Feliks, artysta Daroch oraz ministrant z Kopiej” - wspominał po latach duszpasterz.

16 sierpnia 1972 roku była piękna słoneczna pogoda. Jej załamanie przyszło podczas Mszy. Ciemne chmury, deszcz. Gromy i błyskawice. Ludzie z lęku ścisnęli się w jakiś kłąb. I pośród burzy kardynał odprawiał Eucharystię. Wszyscy przemokli, tak że nie dało się zrobić Godziny Świadectwa. Kardynał postanowił więc, by zejść do Tylmanowej i tam, pod kościołem dokończyć spotkanie. Odbyło się przy świecach, bo pora była już późna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama