Nowy numer 38/2022 Archiwum

Zmarł ks. Stanisław Styrna, brat bp. Jana Styrny

Salezjanin został pochowany w Szczecinie, gdzie przez 20 lat posługiwał w par. św. Jana Bosko.

Urodził się 7 listopada 1933 roku w Przyborowie k. Brzeska (należącym wówczas do par. św. Stanisława BM w Szczepanowie). Święcenia kapłańskie w zgromadzeniu księży salezjanów przyjął w 1960 roku.

Był m.in. wykładowcą Katolickiej Nauki Społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjanów w Lądzie, rektorem tegoż seminarium, wykładowca na KUL, dyrektorem wspólnoty zakonnej w Lądzie, inspektorem Salezjańskiej Prowincji św. Stanisława Kostki w Warszawie, dyrektorem wspólnoty zakonnej i proboszczem par. św. Rodziny w Pile, dziekanem dekanatu pilskiego.

Posługiwał również w Szczecinie, Słupsku i Bydgoszczy. Od 2000 roku w par. św. Jana Bosko w Szczecinie. Tu w szczególny sposób zaangażował się w opiekę duszpasterską nad Odnową w Duchu Świętym.

Pracując w Pile był nieformalnym kapelanem Solidarności, szykanowanym przez służby bezpieczeństwa PRL. W dowód uznania za zasługi dla lokalnej społeczności samorząd Piły przyznał mu w 2007 roku tytuł Honorowego Obywatela.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się m.in. w Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Uczestniczył w trzech kapitułach generalnych zgromadzenia salezjanów w Rzymie.

Ks. Styrna zmarł 6 sierpnia 2022 roku, został pochowany we wtorek 9 sierpnia w Szczecinie. 

Pełny biogram ks. Styrny przeczytacie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy