Nowy numer 38/2022 Archiwum

Za tydzień wyruszy 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

Z kolei już jutro pielgrzymi z Bochni dotrą przed tron Jasnogórskiej Pani.

Na pielgrzymim szlaku na Jasną Górę od 4 sierpnia jest już tradycyjnie bocheńska grupa organizująca się przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Od lat wędrują do Matki Bożej z Pieszą Pielgrzymką Krakowską. Jej przewodnikiem jest ks. Paweł Skraba, niestrudzony pielgrzym. Przed tron Jasnogórskiej Pani pątnicy dotrą już jutro 11 sierpnia. Codzienne relacje z ich wędrowania można śledzić TUTAJ.

Za tydzień wyruszy 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska   Dziś jeszcze bocheńska grupa liczy ok. 100 osób, ale jutro - w ostatnim dniu - tradycyjnie rozrośnie się co najmniej dwukrotnie. fot. Maksymilian Truś

Dokładnie za tydzień, 17 sierpnia, do Matki Bożej Częstochowskiej wyruszy już po raz 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 6.30 na pl. Katedralnym, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. On także w komunikacie na minioną niedzielę odczytywanym w kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej, zachęca "do wyruszenia na pielgrzymi szlak i skorzystania z wyjątkowego daru rekolekcji w drodze, których w tym czasie niepokoju, napięć, rozbicia wewnętrznego i chaosu wszyscy bardzo potrzebujemy".

Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Chrystus naszą Paschą". Wędrowanie do Matki Bożej Częstochowskiej będzie duchową celebracją świętych dni Triduum Paschalnego. Na szlaku nie zabraknie wielkotygodniowych obrzędów, m.in. umywania nóg jak w Wielki Czwartek. Będzie śpiewana Pasja i Gorzkie Żale. Pielgrzymi wezmą do ręki krzyż, w którym będzie kamień z Bazyliki Grobu Pańskiego. Ponadto zaplanowano liturgię słowa Wielkiej Soboty, a całość zakończy się posłaniem z Jasnej Góry. Tegoroczny program pielgrzymki przygotowuje bp Artur Ważny.

W tarnowskiej edycji papierowego wydania "Gościa Niedzielnego" (nr 32/2022), który ukaże się na tę niedzielę, będzie można przeczytać wywiad z ks. Zbigniewem Szostkiem, który w tym roku będzie uczestniczył w PPT po raz 40., a po raz 21. jako jej dyrektor. Mówi nam o tym, jak pielgrzymka się zmieniła i jaka będzie w tym roku.

Za tydzień wyruszy 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska   Pani Maria Skowron z Mielca wybiera się na PPT po raz 40. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Po raz 40. na pielgrzymi szlak z PPT wybiera się także Maria Skowron z Mielca. Od Tarnowa do Częstochowy ma samych znajomych. Z wieloma z nich utrzymuje stały kontakt. Dlaczego? Dowiecie się z papierowego wydania "Gościa" i e-wydania. I dla niej pielgrzymka się zmieniła. Kto z Was pamięta czasy, kiedy konserwy na pielgrzymkę zbierało się już od stycznia? Dziś to już mało kto je zabiera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy