W Tarnowie rozpoczęły się wyjątkowe rekolekcje w drodze, które zakończą się 25 sierpnia na Jasnej Górze.
Po raz 40. w stolicy diecezji rozpoczęła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska. 17 sierpnia tysiące pielgrzymów uczestniczyło w Eucharystii, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Mszę św. koncelebrowali bp Mirosław Gucwa z RCA, biskupi pomocniczy Władysław Bobowski, Stanisław Salaterski, Leszek Leszkiewicz i Artur Ważny, a także kilkudziesięciu księży, w tym przewodnicy grup pielgrzymkowych. Na Placu Katedralnym nie zabrakło tez sióstr zakonnych i kleryków. W śpiewie pomagała pielgrzymom schola złożona z uczestników Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych.
W homilii inaugurującej 9-dniowe rekolekcje w drodze bp Andrzej Jeż podkreślił, że pielgrzymka jest symbolem ludzkiego życia. - Chcemy w czasie pielgrzymowania poznać siebie w Jezusie Chrystusie. Chcemy wniknąć w swój wewnętrzy, duchowy świat. Na co dzień żyjemy sprawami świata, zabiegani, zajęci, zapracowani. Brakuje nam dystansu do zewnętrznej otoczki życia i spojrzenia w głąb. A to umożliwia pielgrzymowanie, podczas którego widzimy, jacy naprawdę jesteśmy. Dostrzeżemy przez pryzmat zmęczenia swoją słabość, ale jednocześnie - w Chrystusie - zobaczymy drogę, paschę, przejście - mówił bp Jeż.
Pielgrzymkowi 40-latkowie otrzymali pamiątkowy ryngraf.Odnosząc się do obecnej sytuacji w Kościele, w którym wierni świeccy oddalają się od swoich pasterzy, a pasterze od świeckich, zaznaczył, że pielgrzymka jest okazją, by ten trend odwracać i jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę w dziele głoszenia Ewangelii. - Idą czasy, w których duchowni i świeccy muszą być blisko, muszą podejmować wspólną odpowiedzialność za Kościół - mówił biskup podkreślając, że droga odnowy Kościoła nie idzie w poprzek tej współpracy. - Wielcy święci podejmowali niekiedy bolesne decyzje związane z reformą Kościoła, zawsze jednak w posłuszeństwie i miłości do swoich pasterzy, do nauki Chrystusa i Kościoła - zaznaczył bp Andrzej.
Zachęcał do poznawania nauki Kościoła, który przez ponad 20 wieków zderzał się z wieloma trudnymi pytaniami i sytuacjami ludzkiego życia. - I wypracował odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania, które nie straciły na nowości, świeżości i aktualności. W czasie pielgrzymki bp Artur będzie wam pomagał poznać te odpowiedzi, dzięki którym jaśniej będziecie widzieć drogę życia, i jak nią iść - podkreślał biskup.
Na zakończenie Mszy św. bp Jeż wręczył ryngrafy 40-lecia PPT osobom, które pielgrzymowały od początku, a także krzyże z ziemią z Ogrodu Oliwnego i gałązką Gruszy bł. Karoliny. - Krzyże przypominają, że Chrystus jest naszą Paschą. Księża zostawią je po drodze tam, gdzie będzie sprawowana każdego dnia Msza św. jako najważniejsze wydarzenie paschalne pielgrzymki - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.