Na parafialnym cmentarzu w Zabrzeży co miesiąc modlą się za zmarłych. W sierpniu pamiętano też o poległych za ojczyznę i zmarłych podczas epidemii cholery.
W parafii św. Stanisława BM w Zabrzeży przez cały rok raz w miesiącu sprawowana jest na cmentarzu Msza św. za zmarłych wypominanych i wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące.
W sierpniu tej Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Jak zauważa ks. proboszcz Tomasz Sowa, trzon osób uczestniczących w tych Eucharystiach stanowią osoby należące do Wspólnoty Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, która powstała w parafii trzy lata temu. Należy do niej prawie 40 osób i, co bardzo cieszy, przybywają wciąż nowe. Osoba należąca do APDC stara się żyć w stanie łaski uświęcającej, pełnić wolę Bożą, rozwijać w sobie życie duchowe. Głównym zadaniem jest wspomaganie zmarłych poddanych oczyszczeniu w różnoraki sposób, zwłaszcza przez ofiarę Mszy św. dobre uczynki, modlitwę, jałmużnę, odpusty itp.
Oprócz członków wspólnoty Apostolstwa jest także grupa stałych uczestników spośród parafian i nie tylko. - W sposób szczególny zapraszam na te Msze rodziny zmarłych, których rocznica śmierci wypada w danym miesiącu lub za życia w tym miesiącu świętowali swoje imieniny bądź urodziny - dodaje proboszcz. Przed Mszą zawsze odmawiany jest Różaniec za zmarłych.
Biskup Salaterski w homilii zwrócił uwagę na sens życia doczesnego i zbliżającego się, z każdą chwilą, życia wiecznego. - Przemijanie życia i świadomość zakończenia go w każdej chwili powinna nas mobilizować do robienia dobrych rzeczy, póki jesteśmy tutaj na ziemi. Ważne są jedność z Bogiem, życie w zgodzie z bliźnimi i ze swoim sumieniem. To warunki do spokojnego przejścia na drugą stronę. Naszym obowiązkiem jest dbać o zmarłych i okazywać im wdzięczność za dar ich życia i dokonań. Wdzięczność im możemy wyrazić modlitwą, Mszami św. odprawianymi w ich intencjach i dobrymi wspomnieniami, aby wyrazić miłość, którą nie zawsze zdążyliśmy okazać za ich życia – mówił biskup.
Na cmenatrzu cholerycznym dzieci spotkały się z historią swojej miejscowości.Po skończonej liturgii Maria Wójcik, która zajmuje się Apostolstwem od strony organizacyjnej, w imieniu wszystkich uczestników wyraziła radość i wdzięczność z tego że bp Salaterski, który otacza pasterską troską wszystkie Wspólnoty APDC w naszej diecezji, swoją posługą umocnił Wspólnotę w Zabrzeży w realizowaniu jej posłannictwa.
Biskup Stanisław poświęcił krzyż, tablicę pamięci poległych za ojczyznę oraz pomordowanych w miejscach kaźni, pietę Matki Bożej Bolesnej, do której przychodzimy - jak zauważył - gdy potrzebujemy utulenia w smutku i żałobie po stracie naszych bliskich. Biskup pobłogosławił też kolumbarium na urny z prochami i grobowiec kapłański. Wyraził również wdzięczność za troskę o cmentarz jako miejsce święte. Wyrazy uznania zostały przekazane także fundatorom Piety - Janinie i Stanisławowi Babikom z Zarzecza.
Na zakończenie uczestnicy udali się na cmentarz choleryczny, który znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej przy bocznej drodze. Tam staraniem rodziny Antoniego Barana z Zabrzeży, dla upamiętnienia miejsca pochówku zmarłych wskutek epidemii cholery mieszkańców z tych terenów, postawiono symboliczny grób z tablicą nazwisk osób tam spoczywających. To miejsce również zostało poświęcone.
Liczna obecność parafian i przyjezdnych na tej wspólnotowej modlitwie jest wyrazem pamięci i modlitwy o tych, którzy odeszli do wieczności, jak również troski żyjących o własne zbawienie.