Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W 75. rocznicę urodzin ks. Popiełuszki

Od dziś do końca października można oglądać wystawę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej osobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, polskiego duchownego, kapelana warszawskiej Solidarności, obrońcy praw człowieka w czasach PRL. Ekspozycja pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i Męczennik” została przygotowana z okazji przypadającej 14 września 75. rocznicy jego urodzin.

W 75. rocznicę urodzin ks. Popiełuszki   Wystawa w Dąbrowie Tarnowskiej. arch. Biblioteki

Na przygotowaną ekspozycję składają się publikacje dotyczące osoby kapelana: biografie, świadectwa, jego myśli, wywiady, kazania, a także wiersze pochodzące z antologii poezji poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce, w wyborze i opracowaniu ks. Wacława Buryły.

Wystawę można zwiedzać do 31 października 2022 roku w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży MBP od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18, w soboty od 10 do 14. Zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655-93-03 wew. 13.

W 75. rocznicę urodzin ks. Popiełuszki   Wystawa w Dąbrowie Tarnowskiej. arch. Biblioteki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli na Podlasiu. W maju 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rok 1980 był dla niego rokiem przełomowym. Rozpoczął wówczas posługę w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Podejmował duszpasterstwo i działania na rzecz ludzi pracy. Związał się z ruchem społecznym Solidarność, w którym pełnił funkcję kapelana. Organizował m.in. Msze święte dla strajkujących hutników, uczestniczył w dokształcaniu ludzi pracy i w sądowych procesach robotników oskarżanych o działania godzące w interesy PRL. Zacieśniła się wówczas inwigilacja ks. Popiełuszki, którego działalność nie była po drodze władzom. Był wielokrotnie przesłuchiwany, dostawał też listy z pogróżkami. 13 października 1984 roku miał miejsce pierwszy zamach na jego życie – upozorowano wypadek samochodowy. Kilka dni później SB podjęło kolejną próbę ataku. Pod koniec października 1984 roku w Wiśle odnaleziono zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy