W sam raz na dziesiątek Różańca w intencji powołań. W Dębicy otwarto wystawę poświęconą 140-letniej działalności sióstr w tym mieście.
Plenerowa wystawa poświęcona 140-letniej działalności sióstr służebniczek w Dębicy znajduje się na pl. Solidarności, szczególnym dla tego miasta. Jej otwarcie odbyło się dzisiaj, 15 września. Powstała we współpracy zgromadzenia z dębickim Muzeum Regionalnym, na podstawie ich archiwaliów. Została sfinansowana przez Urząd Miejski.
Jak tłumaczył Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, wkład miasta w tę wystawę to forma wyrażenia wdzięczności za wielowymiarową działalność sióstr na przestrzeni tych 140 lat w Dębicy. To on przypomniał, że dokładnie 160 lat temu po raz pierwszy odwiedził Dębicę bł. Edmund Bojanowski, co odnotował w swoich dziennikach, a 20 lat później - w 1882 roku - na zaproszenie Karola i Karoliny Raczyńskich przybyły do tego miasta pierwsze trzy siostry służebniczki z Wielkopolski.
- Wtedy rozpoczęła się nowa historia, która dała początek nowemu zgromadzeniu. Powstało ono także dzięki otwartości mieszkańców, którzy swoje córki posyłali do zakonu, bo te pierwsze powołania, to są powołania stąd - przypomina s. Katarzyna Szulc.
Plenerowa wystawa jest prezentowana na pl. Solidarności - symbolicznym dla dębiczan. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJak szeroka na przestrzeni tych 140 lat była i jest działalność sióstr służebniczek w Dębicy opowiada wystawa, a podkreślał na jej otwarciu także Tomasz Czapla, kustosz Muzeum Regionalnego, współtwórca wystawy i autor plansz. - Ta wystawa ma przypominać nam, że nasz kręgosłup moralny został w dużej mierze także uformowany przez siostry - zaznaczył, wyliczając wiele wymiarów ich działalności m.in. na polu religijnym, duchowym, społecznym poprzez prowadzenie ochronki - najstarszego dębickiego przedszkola, do którego już w 1882 roku uczęszczało już 80 dzieci. Siostry również odwiedzały chorych, wspierały potrzebujących, formowały młodzież, animowały życie kulturalne i patriotyczne Dębicy i robią to do dzisiaj. Zawsze promowały edukację i aktywność zawodową. Nade wszystko były i są ostoją niezmiennych wartości, zawsze stając po stronie prawdy i człowieka.
- Kiedy Niemcy pokazywali, że jedni mają prawo do życia, a inni nie, siostry pomagały w ratowaniu dzieci żydowskich. Kiedy komuniści chcieli wyrugować katechezę ze szkoły, siostry otwierały swoje podziemia klasztorne, żeby uczyć religii - przypomniał Tomasz Czapla.
- Tablic jest 11, a pomiędzy nimi jest 10 przestrzeni - w sam raz, by przemierzając ten dystans, zmówić jedną dziesiątkę Różańca w intencji powołań, żeby siostry pracowały z nami przez kolejne stulecia. Do tego zachęcam wszystkich dębiczan - mówił T. Czapla.
Jedna z tablic jest poświęcona posłudze misyjnej sióstr. W tym roku mija 40 lat, kiedy pierwsze służebniczki dębickie wyruszyły do Ameryki Południowej, do Boliwii, by i tam służyć dzieciom, ubogim i chorym.
Wystawa prezentowała na pl. Solidarności w Dębicy rozpoczyna cykl wydarzeń, które w ciągu tego roku będą miały miejsce w Dębicy. Będzie to m.in. konferencja, a także koncert ukazujący działalność sióstr na terenie Podkarpacia.