Nowy numer 49/2022 Archiwum

Musimy być mocni i odważni

Za tydzień, 8 października, odbędzie się w Porąbce Uszewskiej Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów.

Pielgrzymka odbędzie się w sanktuarium w Porąbce Uszewskiej 8 października. Od godz. 9:30 będzie rejestracja uczestników. Pół godziny później prelekcja, wykład dr Anety Rayzacher Majewskiej z UKSW w Warszawie zatytułowany "Być świadkiem pokoju". Taki jest też temat pielgrzymki. Dr Rayzacher Majewska naukowo zajmuje się katechetyką i korelacją nauczania katechezy z edukacją szkolną. O godz. 11 Mszy św. będzie przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Po Eucharystii zaplanowano spotkanie przy stole, a uczestnikom pielgrzymki muzycznie będzie towarzyszył zespół "Od Nova" nauczycieli z Pustkowa-Osiedla.

- W przypadku pielgrzymki do Porąbki Uszewskiej będzie poza wspólną modlitwą będzie konferencja szkoleniowa zorganizowana przy współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Stanowi to pewne novum w przypadku tego wydarzenia. Nauczyciele, będą mogli otrzymać zaświadczenia o odbytym szkoleniu przydatne do doskonalenia zawodowego - informuje ks. dr Grzegorz Franczyk, nowy diecezjalny duszpasterz nauczycieli, wychowawców i katechetów.

Ks. Franczyk przez 18 lat katechizował w różnych szkołach. - Przez ten czas szkoła i jej misja wychowawcza ulegały gwałtownym zmianom i coraz mocniej odczuwa się relatywizm wychowawczy, tym bardziej konieczne staje się tworzenie wspólnoty wychowawców i nauczycieli, którzy nie boją się w swoim życiu i postępowaniu kierować zasadami Ewangelii, a wspólnota w tym tworzeniu wspólnoty ma ogromne znaczenie. Sądzę, że łatwiej jest iść niejednokrotnie pod prąd wiedząc, że w tej wędrówce mam wielu braci i wiele sióstr przeżywających podobne zmagania z rzeczywistością wychowawczą. Chcemy wspierać, wzmacniać nauczycieli, by nie bali się strzec przekonań i zasad, stawać po stronie dobra realizując swoją misję. Chcemy też budować, nie tylko w ramach diecezjalnych spotkań, ale też spotkań w dekanatach, wspólnotę ludzi wzajem się wspierającą, pomagającą sobie - mówi ks. Franczyk.

Więcej w najnowszym numerze "Gościa Tarnowskiego".

Musimy być mocni i odważni   Plakat pielgrzymki. arch. katechezatarnow.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy