Nowy numer 49/2022 Archiwum

Bądźcie dalej ze mną!

Przypominamy ostatnie słowa, które bp Jan Styrna wypowiedział do tarnowskich diecezjan w dniu odejścia do diecezji elbląskiej. Dziś mają one symboliczne znaczenie.

16 sierpnia 2003 roku w tarnowskiej katedrze odbyło się modlitewne podziękowanie bp. Janowi przed objęciem diecezji elbląskiej.

- Dobrze mi tu było! W rodzinnej diecezji. Tyle łask miłosiernego Boga, przez Maryję, za wstawiennictwem św. Stanisława. Tyle zaufania Kościoła świętego. Tyle dobra od ludzi. Począwszy od mojej rodziny, macierzystej parafii szczepanowskiej z jej niezapomnianym proboszczem ks. prał. Władysławem Mendralą i innymi kapłanami, wioski Przyborów, przez tutejsze Seminarium Duchowne, kolejne placówki w trakcie 38 lat kapłaństwa - z ich Ludem, wspólnotami kapłanów, sióstr zakonnych.

Tyle serdecznych, religijnych przeżyć, zwłaszcza w licznych sanktuariach, począwszy od tak bliskiej mi Matki Bożej w Okulicach. Chcę być dalej pomocniczym modlitwą. Uczucia mego serca wobec wszystkich tworzących tarnowską diecezję pragnę wyrazić w trzech słowach: dziękuję, przepraszam, proszę. Bądźcie dalej ze mną! - mówił na pożegnanie bp Jan.

Był biskupem elbląskim do 2014 roku. Zmarł 28 września 2022 roku. Miejscem jego spoczynku od 3 października 2022 roku będzie krypta biskupów elbląskich w katedrze św. Mikołaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy