Sanktuarium bł. Karoliny dołączyło do programu Zielona Parafia podczas obchodów Czasu Stworzenia i Niedzieli św. Franciszka.
Polski zespół Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska zaprosił parafie w diecezji tarnowskiej do udziału we wspólnych działaniach w ramach obchodów Czasu dla Stworzenia i Niedzieli św. Franciszka, które w tym roku przypadają 9 października.
Hasłem tegorocznych inicjatyw proekologicznych są słowa „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”. - Poprzez wybór tego hasła chcemy zachęcać do kultywowania wielkodusznego umiarkowania i prostoty, oznaczających „uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania” (Laudato si’ 9), by odkrywać radość z dzielenia się i obdarowywania w myśl słów Jezusa, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” - wyjaśniają organizatorzy akcji.
W tym roku polski zespół Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska zachęca do modlitwy w intencjach troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Msza św. 9 października wraz z odczytaniem katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki „Laudato si”.
- Zachęcamy też do stworzenia w parafii tak zwanego podzielnika, czyli miejsca, do którego będzie można przynieść ubrania, książki, rzeczy codziennego użytku, którymi możemy się wymienić lub podzielić z innymi - mówi Magdalena Kadziak z ruchu.
Ponadto każda parafia może przystąpić do bezpłatnego programu „Zielone Parafie”, poprzez który mają być rozwijane postawy proekologiczne wśród wiernych. - Chodzi nie tylko o poszerzanie świadomości czy wiedzy, ale o konkretne działania, które wiele wspólnot już podejmuje. Obecnie w programie uczestniczy ponad 100 parafii, co na 11 tysięcy w Polsce daje tylko niewielki procent. Mamy nadzieję, że będziemy coraz bardziej przebijać się do świadomości ludzi i coraz więcej parafii włączy się we wspólną troskę o otaczający ich świat - dodaje Magdalena Kadziak, która jest koordynatorką programu "Zielone Parafie".
Przedstawicielka ruchu uczestniczyła w spotkaniu w sanktuarium w Zabawie, podczas którego odbyło się sadzenie drzew w powstającym ogrodzie tuż obok kościoła. Drzewa sadzili przedstawiciele leśników, dorosłych parafian i młodych z KSM. Gościem specjalnym był bp Leszek Leszkiewicz. W sadzeniu wziął też udział burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.
Ogród sanktuaryjny w połączeniu z pomnikiem Przejście i Aleją Pamięci ma spełniać różne funkcje. - To będzie miejsce duchowej odnowy poprzez kontakt ze stworzonym światem, z pięknem przyrody, z odniesieniami do życia bł. Karoliny i do nauczania papieża Franciszka z encykliki „Laudato si” - mówi kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak.
Nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew trwają już od 20 lat. - Wtedy powstał projekt ogrodu, który na początku miał mieć charakter krajobrazowego, a później zmieniła się koncepcja na rzecz stworzenia przestrzeni przyjaznej dla samej przyrody i człowieka. Obecnie sadzimy więc rośliny miododajne, zachowując piętrowy układ roślinności. Mamy więc bardzo bogatą przyrodniczo łąkę kwietną, mamy krzewy i drzewa, które przez cały okres wegetacji będą karmiły pszczoły, ale też służyły całemu środowisku i ludziom. Bliska mi jest w projektowaniu ogrodu idea permakultury, która stara się naśladować naturę poprzez podejmowane działania, tak by zachować naturalne procesy przyrodnicze. Na przykład łąka kwietna… Trzeba ją kosić tylko raz w roku, a nie tak jak trawniki przed domami co tydzień. Jest tańsza w utrzymaniu i ekologiczna. Ponadto w planach mamy stworzenie na zapleczu sanktuarium uprawy warzyw w myśl zasad permakultury, żeby przekonywać ludzi do tego sposobu uprawiania ziemi i porzucania myślenia, że wszystko przecież jest w sklepach. Wszystko jest, ale my chcemy pokazać, że można wyhodować coś własnego bez oprysków i nawozów sztucznych, a zatem zdrowszego i tańszego - mówi Elżbieta Turcza, inżynier ogrodnictwa i projektantka Zabawskiej Arkadii.
Po sadzeniu drzew w namiocie obok kościoła odbył się piknik z regionalnymi potrawami przygotowanymi przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Można było też wysłuchać prelekcji o miodzie wygłoszonej przez Piotra Nasiadkę z rodzinnej pasieki Prosto z Ula oraz wykładu na temat „Laudato si”, który przedstawiła Magdalena Kadziak.
Zwieńczeniem ekospotkania w Zabawie była Msza św. w sanktuarium, której przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.