Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odpowiedzialność za Kościół - apostolstwo świeckich

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców z Tarnowa we współpracy z Fundacją Alegoria organizuje konferencję o tym, jak dzisiaj świeccy włączają się w życie Kościoła.

Konferencja „Odpowiedzialność za Kościół – apostolstwo świeckich” pod honorowym patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża odbędzie się 24 października o godz. 18 w auli św. Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze.

Jak mówi Magdalena Urbańska, prezes KSW w Tarnowie, celem tego wydarzenia jest odpowiedź na pytanie jak dzisiaj, tu i teraz świeccy włączają się w życie Kościoła.

- Kanwą do rozważań będzie m.in. wykład pani profesor Teresy Grabińskiej z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która jest fizykiem, filozofem przyrody, kosmologiem. Opowie o doświadczeniu moralnym i poświęceniu się apostolstwu bł. Natalii Tułasiewicz, która w styczniu została ogłoszona patronką nauczycieli polskich, ale jest orędowniczką wszystkich, zwłaszcza świeckich - tłumaczy M. Urbańska.

W dyskusji wezmą udział m.in. Klaudia Tarczoń – redaktor naczelna telewizji internetowej SYNAJ.tv, s. Małgorzata Michna MChR – katechetka w III LO w Tarnowie, Dagmara Leszkiewicz – Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS, Jadwiga Skolmowska – sekretarz Oddziału KSW w Tarnowie, Paweł Knapik – członek Zarządu Stowarzyszenia ALPHA Polska, Marcin Lewandowski – prezes Fundacji Alegoria oraz Dariusz Snopkowski – dyrektor Festiwalu Filmowego VITAE VALOR.

Partnerem w organizacji konferencji jest Fundacja ALEGORIA we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Nauczycieli i Wychowawców oraz Wydawnictwem BIBLOS.

Wydarzeniu patronuje Tarnowski Gość Niedzielny. Wstęp wolny.


Teresa Grabińska jest doktorem fizyki teoretycznej, doktorem habilitowanym nauk filozoficznych, profesor akademicki badawczo-dydakt. w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Autorka ok. 400 prac naukowych, publikowanych w Polsce i za granicą, poświęconych fizyce kwantowej, kosmologii fizycznej, filozofii przyrody, filozofii nauki, personalizmowi, transhumanizmowi i sekuritologii. Wśród publikacji znajduje się 13 monografii autorskich i 28 monografii zbiorowych pod naukową redakcją lub współredakcją.

Najważniejsze autorskie monografie to: Teoria, model, rzeczywistość – 1993, Philosophy in science – 2003, Filozofia wojny, pokoju i bezpieczeństwa. Od Platona do Clausewitza – 2012, Teorie bezpieczeństwa państwa w myśli filozoficznej i politycznej. Od Sun Tzu do Józefa M. Bocheńskiego – 2013, Bezpieczeństwo osoby i wspólnoty. Ochrona bytu osobowego w obliczu ideologii i praktyki transhumanizmu – 2018, Bezpieczeństwo personalne. Koncepcja trzech warstw – 2019, O filozofii Karola Wojtyły i nauczaniu Jana Pawła II w kontekście ochrony osoby i wspólnoty – 2019, Personalizm wobec współczesnych zagrożeń - 2022.

Od kilku lat organizuje coroczną ogólnopolską konferencję z cyklu “Bezpieczeństwo personalne a bezpieczeństwo strukturalne”. Zajmuje się też publicystyką naukową. Nagrodzona dwiema nagrodami ministra i nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności. Odznaczona Krzyżem Wolności SW. Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego “Fides et Ratio” w Krakowie. Członek kolegium redakcyjnego kilku czasopism naukowych oraz członek kilku towarzystw naukowych – polskich i zagranicznych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy