W Tarnowie odbyła się VII. Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przyjęto projekty dokumentów o przygotowaniu do kapłaństwa oraz duszpasterstwie dzieci i młodzieży.
W auli WSD w Tarnowie odbyła się 15 października VII Sesja Plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Podczas obrad zostały zaprezentowane dwa kolejne projekty dokumentów synodalnych.
Pierwszy jest poświęcony przygotowaniu do kapłaństwa w diecezji tarnowskiej i został przygotowany przez Komisję ds. Duchowieństwa V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Prace komisji relacjonował ks. prał. Krzysztof Bułat, który podkreślił, że przygotowanie do kapłaństwa rozpoczyna się już w rodzinie, która jest pierwszym „seminarium” dla dzieci i młodzieży rozpoznających swoją drogę życiową. Kolejnym środowiskiem budzenia powołań jest parafia, w której szczególną troską powinny być objęte grupy ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, gdyż one właśnie są najczęściej kuźnią nowych powołań kapłańskich. Młodzi podejmujący decyzję pójścia do kapłaństwa realizują ją w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ważnym wsparciem dla powołanych jest Towarzystwo Przyjaciół WSD, a także wspólnota rodzin kleryków i kapłanów. - Wyzwaniami, z którymi mierzy się dzisiaj dzieło powołań do kapłaństwa, są osłabienie religijne i moralne rodzin, zła kondycja duchowa wielu młodych, a także antyświadectwa duchownych. Odpowiedziami na nie mają być intensywne duszpasterstwa małżeństw i rodzin, oraz dzieci i młodzieży, a także dawanie świadectwa życia przez księży - mówi ks. Bułat.
Drugim dokumentem, ściśle związanym z pierwszym, jest „Duszpasterstwo dzieci i młodzieży w diecezji tarnowskiej”. – Dostrzegamy trzy obszary działań w tym zakresie. Pierwszy to obszar preewangelizacji, w którym przez organizowanie wydarzeń religijnych, turystycznych, kulturalnych, sportowych, proekologicznych będziemy obecni w środowiskach młodych ludzi. Tutaj także ma swoją wielką wartość wolontariat. Ważnym zadaniem będzie przygotowanie młodych animatorów, którzy podejmą się głoszenia pierwszego świadectwa o Jezusie i Kościele – mówi ks. Marcin Baran, który jako przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży V Synodu DT relacjonował jej prace.
Kolejnym obszarem, na który wskazuje projekt dokumentu, jest ewangelizacja dzieci i młodzieży w ramach katechezy w szkole i parafii, rekolekcji, dni skupienia i spotkań ewangelizacyjnych. Trzecim zaś jest formowanie świadków. - Chodzi o ludzi, którzy poprzez ruchy i stowarzyszenia, będą pomagać duszpasterzom w ich pracy z dziećmi i młodymi w parafiach. Chodzi o świadków, którzy pokażą, że Kościół jest otwarty na młodych i pomaga im w integralnym, pełnym rozwoju, o jakim marzą - dodaje ks. Baran.
Podczas głosowań oba dokumenty zostały przyjęte przez członków V Synodu. Na zakończenie sesji bp Andrzej Jeż podkreślił ścisły związek między duszpasterstwem dzieci i młodzieży a kwestią powołań. - Wiemy doskonale, że nawet najlepsze programy nie przyniosą efektów, jeśli u ich podstaw nie będzie świadectwa życia rodziców i kapłanów, którzy pokażą młodym, że warto swoje życie zamienić w powołanie, w którym będą szczęśliwi. Jesteśmy, mimo wszystko, ludźmi nadziei, którzy pokładają ją w Jezusie, Panu żniwa - mówił bp Jeż.