Nowy numer 49/2023 Archiwum

I Rajd Papieski na Wojtyłową Gazdówkę

Ksiądz Karol Wojtyła w 1955 roku spędził tu blisko dwa tygodnie z grupą młodzieży. Wczoraj dopisali miejscowi, turyści i wielka rzesza harcerzy.

Była wyjątkowa frekwencja i niezwykła atmosfera podczas I Rajdu Papieskiego na Wojtyłową Gazdówkę. Kto był, może potwierdzić. Dopisali miejscowi oraz turyści, a także wielka rzesza harcerzy, która dotarła na Skałkę z Rabki, Białki, Bukowiny oraz z okolic Nowego Sącza razem z 9. Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającą w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej. Przybyli również potomkowie partyzantów z Armii Krajowej stacjonujących podczas II wojny światowej w Ochotnicy.

Wszyscy zgromadzili się w tym miejscu by przeddzień 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oddać hołd Świętemu. Nabożeństwo w Wojtyłowej Gazdówce poprowadził ks. dr Stanisław Kowalik - proboszcz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Ochotnicy Górnej, który podczas kazania przypomniał jak w tym miejscu w 1955 roku gościł ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Wojtyła przyjechał tu wraz z grupą młodzieży na blisko dwutygodniowy obóz narciarski.

Zanim na Skałce zabrzmiała „Barka”, ulubiona pieśń Jana Pawła II, na trasie Rajdu Papieskiego, a dokładnie w miejscu sztabu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, została pobłogosławiona tablica upamiętniająca wydarzenia II wojny światowej, na której znajdują się informacje dotyczące bitwy Ochotnickiej stoczonej w dniach 18-20 października 1944 roku, 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 78. rocznicy zaprzysiężenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Ochotnicy.

Po uroczystości był czas na biesiadę przy muzyce i pyszny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. I Rajd Papieski zorganizował Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej wspólnie z Andrzejem Foksem kustoszem Wojtyłowej Gazdówki. Uroczystość wzbogaciła muzyka kapeli „Ochotni” i występ Klubu Seniora „Wiecznie Młodzi”.

Więcej zdjęć zobacz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy