Nowy numer 19/2024 Archiwum

Uczta paschalna zapowiedzią Eucharystii

"Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał..." (Łk 22,15).

Celebrowana początkowo Pascha jako święto rodzinne, związane z hodowlą owiec, nabrała szczególnego znaczenia w kontekście Wyjścia Izraelitów z Egiptów. Święto, które istniało jeszcze przed Mojżeszem, zostało powiązane nierozerwalnie z wyjątkową historią, czyli historią Wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej. Corocznie celebrowane Święto Paschy stało się odtąd świętowaniem pamiątki Wyjścia z Egiptu. Pascha zatem stanowiła przypomnienie potężnego działania Boga, który zesłał na Egipt karzące plagi, a następnie w cudowny sposób wyprowadził swój naród z niewoli, aby wprowadzić go następnie do Ziemi Obiecanej. W obchodzonym corocznie Święcie Paschy aktualizowało się także na nowo dawne wyprowadzenie Izraelitów z niewoli[10].

Z biegiem czasu – jak wynika z przekazu Pwt 16,1-8 – stare rodzinne święto, jakim była Pascha, zostało przekształcone w uroczystość powiązaną ze świątynią (zob. Pwt 16,5-6: „Nie będziesz mógł składać ofiary paschalnej, w żadnej miejscowości, którą ci daje Pan, Bóg twój, lecz w miejscu, które sobie obierze Pan, Bóg twój, na mieszkanie dla swego imienia - tam złożysz ofiarę paschalną wieczorem o zachodzie słońca, w godzinie wyjścia swego z Egiptu”). W ten sposób Pascha znalazła się na linii procesu generalnego centralizowania kultu w jedynym sanktuarium, które znajdowało się w Jerozolimie. Jej celebracja, do której zobligowani byli wszyscy obrzezani, została uregulowana stosownymi przepisami ustawodawstwa kapłańskiego. Należy zaznaczyć, że świętowanie Paschy w rodzinie poza Jerozolimą również  się zdarzało. Potwierdza to wspomniany wyżej dokument z Elefantyny: wśród kolonistów egipskich celebrowano Paschę, lecz ofiarę i spożywanie baranka stopniowo opuszczano w prywatnych obchodach Paschy, które schodziły na plan dalszy wobec uroczystości, które miały miejsce w Jerozolimie[11].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl