Nowy numer 4/2023 Archiwum

Dlaczego to wszystko?

Przy kościele pw. św. Maksymiliana odbędzie się premiera nowej książki ks. prof. Michała Hellera z krótkimi kazaniami o pokoju i wojnie.

Zbiorek "Pytanie glinianego garnka" powstał z kazań, które duchowny wygłosił tradycyjnie w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie, gdzie stara się celebrować Mszę św. i głosić słowo Boże w każdą niedzielę o 10.30. Kiedy wybuchła na wiosnę wojna w Ukrainie, duchowny odniósł się do niej, głosząc krótki cykl kazań.

- Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? - są to pytania obecne od początku chrześcijaństwa, ale wracają ze wzmożoną siłą za każdym razem, gdy w polu widzenia pojawia się jakiś kataklizm lub widmo cierpienia. Pytania typu "dlaczego?" jakoś zawsze były obecne, jeżeli nie jawnie, to przynajmniej ukryte w podtekście, ale zastanawiałem się także, czego nas wojna może nauczyć. Bo że jest lekcją - bolesną! - nie ulega wątpliwości - tłumaczy temat kazań i tej niewielkiej książeczki ks. Heller.

Zbiorek rozważań jest objętościowo niewielki. Jak tłumaczy ks. Heller, nie czekał, aż uzbiera się ich więcej, bo z czasem więcej w nas przyzwyczajenia. - Nawet krytyczne sytuacje, gdy są rozciągnięte w czasie, stają się rutyną. Dlatego moimi przemyśleniami, podejmowanymi na gorąco, pragnę podzielić się z czytelnikami, dopóki mogą je przyjąć również na gorąco - objaśnia uczony.

6 listopada o 10.30, ks. Heller będzie sprawował Mszę św. i wygłosi kazanie, którego w zbiorku nie ma. Cały dzień przy kościele będą przedstawiciele wydawnictwa Copernicus Center Press, które od lat wydaje książki kapłana. Będzie można zatem kupić nową książeczkę, a później - oddając się lekturze - poszukać odpowiedzi na kanoniczne pytanie: "dlaczego?".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy