Nowy numer 4/2023 Archiwum

Pytanie glinianego garnka

Ks. prof. Michał Heller uważa, że to, co dzieje się w Ukrainie, uczy nas solidarności, ale musi też być lekcją wyzbywania się agresji w relacjach.

W Tarnowie przy kościele pw. św. Maksymiliana odbyła się na początku listopada premiera nowego tomiku kazań ks. prof. Michała Hellera wygłoszonych między marcem a majem. Są to, jak informuje podtytuł, „kazania krótkie o wojnie i pokoju”.

– Nie mogłem w niedzielę, po przeczytaniu wyznaczonego fragmentu Ewangelii, mówić na jakiś „neutralny” temat. Podjąłem więc różne tematy, jakie zwykle porusza się w kazaniach, ale starałem się, by jakoś wiązały się z obecną sytuacją – tłumaczy we wstępie autor. Kazań jest 12. Wydawnictwo Copernicus Center Press nie czekało na więcej. – Nawet czytane dziś rezonują mocniej, niż czyniłyby to wtedy, kiedy, niestety, przyzwyczaimy się do barbarzyństwa wojny – mówi Piotr Majorczyk, szef wydawnictwa. Autor zadaje ciągle aktualne pytania. Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? Z Listu do Rzymian pochodzi zaś tytuł zbiorku „Pytanie glinianego garnka”. „Czy może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: »Dlaczego mnie takim uczyniłeś?«” – czytamy u św. Pawła. Ks. Heller przekonuje, że Bóg nie zostawił nas bez odpowiedzi. Wziął na siebie śmierć. „Krzyż jest istotą chrześcijaństwa. Jest chrześcijańską odpowiedzią na najtrudniejsze pytania” – pisze. W innym miejscu zastanawia się, czy naprawdę jest tak, że Bóg nie ingeruje w naszą historię, by zmniejszyć ilość zła, które wyrządzamy. Tego nie wiemy. A może ingeruje, tylko tego nie widzimy? Ks. Heller przypomina, że dzięki wierze mamy pewność, że raz na pewno zainterweniował, może nie po to, by położyć kres wojnom, agresji, złu, ale by to wszystko wziąć na siebie. Z perspektywy wiary inaczej widać świat. Najważniejsze, by w obliczu wojny nie dać zabić swojego sumienia. Kiedy na to pozwolimy, jesteśmy pokonani.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy