Niezwykła kobieta, o nieprzeciętnym charakterze, miłośniczka nauki, postępu i kultury, działaczka społeczna, patriotka, organizatorka pomocy charytatywnej na rzecz lokalnej społeczności, a nade wszystko działaczka przedwojennej Akcji Katolickiej.
W 1934 roku zostało formalnie powołane do życia Katolickie Stowarzyszenie Kobiet /KSK/ na diecezję tarnowską. Helena Jabłonowska zaraz zorganizowała za zgodą proboszcza Oddział KSK w Straszęcinie i została jego prezeską. Uczestniczyła z całym kierownictwem tego oddziału w dorocznych kursach jesiennych, które odbywały się dla dekanatu dębickiego coraz to w innej parafii. Pierwszy taki kurs odbył się w Dębicy. Na wiosnę 1936 roku mianowane zostały prezeski Okręgów
w KSK. Na okręg dębicki prezeską została mianowana Helena Jabłonowska. Przez z górą trzy lata bardzo sumiennie, ofiarnie, z godną naśladowania lojalnością wobec rozporządzeń tak zarządu, jak i Instytutu Akcji Katolickiej przeprowadzała raz do roku kursy dla kierownictw oddziałów w dekanacie, a drugi raz zebrania okręgowe.
W okresie całego roku odbywała wizytacje oddziałów dekanatu, pouczając o obowiązkach kierownictwa oddziałów, informując o zarządzeniach organizacyjnych, pilnując odsyłania rocznych sprawozdań, składek oraz ofiar na fundusz maturzystek. Utrzymywała stały kontakt z prelegentkami okręgu, czuwając, by zgodnie z planem odbywały wyjazdy do wyznaczonych im oddziałów. Prowadziła swój okręg w czasie Zlotu Ogólnopolskiego na Jasnej Górze w 1936 roku z bardzo licznym udziałem kobiet, które zaniosły przed obraz Matki Bożej trzy wieńce. Trzeba zaznaczyć, że większość kobiet uczestniczyła w tych uroczystościach w strojach regionalnych. Wtedy też zjednała sobie przychylność kobiet, gdyż nocowała wraz z nimi w kwaterze z góry wyznaczonej, nie szukając wygodnego miejsca w hotelach czy w domach zakonnych.
Prezeski okręgu z urzędu były członkiniami Zarządu KSK i dwa razy do roku uczestniczyły w jego plenarnych posiedzeniach. Zdawały one sprawozdania ze swej działalności, z pracy prelegentek i ze stanu pracy w oddziałach. Sprawozdania Heleny Jabłonowskiej były zawsze starannie przygotowane i dawane były na piśmie. W posiedzeniach tych uczestniczyła z całym oddaniem dla sprawy Akcji Katolickiej i na tych posiedzeniach bywała stale. Od 30.VI do 4 VII 1936 roku uczestniczyła w V Tygodniu Katolicko-Społecznym organizowanym w Zbylitowskiej Górze w klasztorze sióstr Sacré Coeur przez Instytut Akcji Katolickiej dla członkiń Zarządu i prelegentów.
Jako prezeska okręgu wyczuwała potrzebę pewnej koordynacji prac w terenie z Kołami Gospodyń Wiejskich, które na terenie powiatu dębickiego dzięki jej zasłudze były liczne i bardzo czynne. Stad też na posiedzeniach Zarządu sprawę te podejmowała i w roku 1937 spowodowała po licznych dyskusjach z Instytutem Akcji Katolickiej utworzenie referatu do spraw Kół Gospodyń Wiejskich przy KSK. W tym zakresie zarząd uznał, że organizacja ta dąży do podniesienia kultury w gospodarstwie domowym wsi, więc było wskazanym dla członkiń KSK, aby i pod tym względem nastąpiło u nich wyrobienie, a równocześnie teren pracy tych kół miał być terenem apostolskiego oddziaływania działaczek Akcji Katolickiej w zakresie obyczajów i kultury osobistej. Przewodniczącą tego referatu mianował Zarząd i została nią Helena Jabłonowska, wchodząc tym samym w skład prezydium Zarządu. Powiatów przynależnych do diecezji tarnowskiej było 10, a więc referat liczył wraz z przewodniczącą 11 osób.
Helena Jabłonowska doceniając ważność właściwej formacji duchowej członków Akcji Katolickiej- pomagała Instytutowi Akcji Katolickiej w organizowaniu rekolekcji zamkniętych, użyczając dla mężczyzn i młodzieży męskiej swego dworu w Przyborowiu, gdyż okręg dębicki nie miał dla tego celu odpowiedniego lokalu.
Podsumowując, z konieczności wybiórczo wybrane fakty z działalności Heleny Jabłonowskiej w przedwojennej Akcji Katolickiej możemy stwierdzić, że księżna dobrze przysłużyła się sprawie Bożej w tym krótkim okresie, gdy Akcja Katolicka zapuszczała dopiero korzenie w życie parafialne na terenie diecezji tarnowskiej.
Przygotował na podstawie materiałów udostępnionych przez wnuczkę księżnej Heleny Jabłonowskiej panią Zofię Jabłonowską -Ratajską dr Kazimierz Mazur, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Dębicy-Latoszynie.