Nowy numer 5/2023 Archiwum

Iskra wyszła z Sądecczyzny

Kościół rozpoczyna postępowanie beatyfikacyjne urodzonego w Wielopolu jezuity o. Józefa Andrasza.

Wicepostulatorem, któremu powierzono zebranie i opracowanie materiałów wymaganych do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza, jest o. Mariusz Balcerak SJ. W wywiadzie udzielonym KAI powiedział, że „kiedy Pan Bóg się o coś upomina, najczęściej robi to przez ludzi. W przypadku o. Andrasza posłużył się mieszkańcami jego rodzinnych okolic Sądecczyzny”.

To tutaj w drugiej dekadzie XXI wieku zrodził się prywatny kult o. Andrasza, który był jednym ze spowiedników św. Faustyny. Jego inicjatorami była grupa mężczyzn zebranych na adoracji kopii obrazu Jezusa Miłosiernego peregrynującego w diecezji tarnowskiej. Powstałe tutaj publikacje na jego temat, film, konferencje, poświęcane mu tablice, pomniki, wystawy, wielogłowska „Andraszówka”, pielgrzymki i modlitwa o jego beatyfikację, o świętość kapłanów przez jego wstawiennictwo – wszystko to stało się bez wątpienia iskrą, która spowodowała rozpoczęcie postępowania beatyfikacyjnego.

Ojciec Balcerak w rozmowie z nami podkreśla, że i on otrzymuje wsparcie modlitewne i pomoc ze strony osób, które od lat na Sądecczyźnie zaangażowane są w popularyzację o. Andrasza, m.in. od Stanisławy i Czesława Bogdańskich oraz jezuitów z dwóch sądeckich parafii. – Ich oddanie tej sprawie jest dla mnie umacniające i zadziwiające – przyznaje jezuita.

– W Małopolsce i na ziemi sądeckiej nie brakuje ludzi pobożnych, oddanych Jezusowi, angażujących się w życie Kościoła. Dzieje się tak za sprawą wielu czynników, poczynając od piękna przyrody po praktykowaną i przekazywaną w ramach tradycji rodzinnej wiarę. Rejony te są mocno sprzyjające rodzeniu się świętości i nastrajają świętych do łatwiejszego obcowania z duchową tajemnicą Boga – mówi o. Balcerak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy