Nowy numer 5/2023 Archiwum

Zmysł wiary

Ksiądz Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, mówi o sensie funkcjonowania rad duszpasterskich.

Grzegorz Brożek: Niektórzy uważają parafialne rady za listek figowy proboszcza, który podejmując decyzje, może się nimi zasłonić. Inni sądzą, że rady służą świeckim jako pole ich aktywności w Kościele. Komu rady są potrzebne?

Ks. Michał Dąbrówka: Rady potrzebne są Jezusowi, bo On ustanowił Kościół jako ciało. Ciało ma różne członki – głowę, ręce, nogi. Jeżeli te członki ciała nie będą współpracować, to Kościół nie będzie „działał”. Rady parafialne są potrzebne Jezusowi, żeby Kościół stał się tym, czym być powinien. Problem jest taki, że nie słuchamy Jezusa i dlatego mówimy, że rady nie są potrzebne.

Ale i tak na końcu decyduje proboszcz czy biskup.

W instrukcji o nawróceniu wspólnoty parafialnej czytamy, że odnowy parafii nie może dokonać tylko proboszcz, wykluczając lud Boży. Dlaczego? Bo lud wierny Bogu jest namaszczony łaską Ducha Świętego. On też ma zmysł wiary, on też rozeznaje. W trakcie refleksji musimy być bardzo uważni na to, co lud Boży mówi. Po co zatem rada? Po to, bym jako ksiądz w mojej parafii nie realizował jakiejś idée fixe, tylko słuchał Boga i tego, co mówi Bóg przez ludzi. Chodzi o to, by właściwie prowadzić Kościół jako pasterz.

Niektórzy nie angażują się w prace rad, bo mają poczucie, że nikt ich nie słucha. Inni są przekonani, że nie mają nic mądrego do powiedzenia.

Świeccy nie mają zazwyczaj wykształcenia teologicznego, ale to nie jest ich rola. Są „ręką” czy „nogą”. Proboszcz jest „głową” i on ma znać te zagadnienia, czuwać nad tym, żeby było poprawnie. Świeccy muszą uwierzyć w swój zmysł wiary. Na tym forum, ale też na Studium Parafialnej Aktywności, próbujemy dokopywać się do naszej tożsamości chrzcielnej. Świeccy mają w sobie Ducha Świętego. Bóg mówi do człowieka, o ile ma on z Nim relację. Bóg chce, żeby ludzie tym zmysłem wiary się posługiwali. Z drugiej strony proboszcz też musi uwierzyć w to, że Bóg mówi także przez świeckich. Rada parafialna na tym polega, by spotkać się, słuchać i rozeznawać, czego Bóg chce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy