powrót
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • Newsletter
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Suto zastawiony biblijny stół  
Organizatorem konferencji był Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, szczególnie Katedra Pisma Świętego, którą kieruje ks. dr hab. Piotr Łabuda. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Suto zastawiony biblijny stół przejdź do galerii

Pod hasłem "Scripturae sacrae affectus" odbyła się w Tarnowie Ogólnopolska Biblijna Konferencja Naukowa.

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

dodane 05.12.2022 16:00

Konferencja, która odbyła się 3 grudnia w auli WSD w Tarnowie, została zorganizowana przez Katedrę Pisma Świętego Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

- Są trzy powody, że się spotykamy. Po pierwsze mija 1600 lat od śmierci św. Hieronima. Papież Franciszek napisał z tej okazji List Apostolski i tytuł naszej sesji to jest dokładnie początek tego listu. Ostatnie sympozjum biblijne w Tarnowie było 2 lata temu. Po latach wracamy do organizacji sympozjum, bo są kolejne powody. Ukazał się 50. numer "Kręgu biblijnego", wydawnictwa, które systematycznie od lat tłumaczy Pismo Święte. "Krąg" wciąż ukazuje się w dużych nakładach. Prelegenci, którzy dziś są w Tarnowie, to są m.in. autorzy tekstów z "Kręgu biblijnego", którzy przez 15 lat tworzą to wydawnictwo. Trzeci wątek jest następujący. Otóż jedną z tych osób, która od początku tworzyła "Krąg biblijny" był tarnowski biblista ks. prof. Michał Bednarz, którego już 2 lata nie ma między nami. Zabraliśmy wspomnienia o nim, z Polski, Ukrainy, z Jerozolimy, żeby nie zapomnieć, żeby pamiętać. Jedna, zasadnicza, główna idea, przesłanie jest zaś taka, by czytać Pismo Święte, by był to właściwy tekst, przekład, który jest zatwierdzony przez Kościół. Dziś dostępnych mamy mnóstwo przekładów, pojawiły się pewne nadużycia. Są pięknie edytorskie wydania Biblii, których jednak nie ważyłbym się polecać, bo nie są to kanoniczne, wierne oryginałowi przekłady. Pokazujemy zatem, kim był św. Hieronim, jak dbał o prawowierność Pisma Świętego, jak przekładał Pismo Święte. Tu trzeba nadmienić, że zaczynają się pracę nad szóstym przekładem Biblii Tysiąclecia - mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, organizator konferencji.

Suto zastawiony biblijny stół   Ks. Piotr Łabuda jest również redaktorem książki, w której zebrano wspomnienia o zmarłym 2 lata temu ks. Michale Bednarzu. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJP II w Krakowie ks. dr hab. Marek Kluz przypomniał najbardziej znaną frazę św. Hieronima, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. - Może nie będzie miał mi nikt za złe, że rozwinę jego adagium, że nieznajomość Chrystusa jest nieznajomością Pisma Świętego. Perspektywa chrystocentryczna jest tu fundamentalna - mówił. Dodał, że św. Hieronim, jak mało który intelektualista uczy nas, że wiedza kosztuje. Powinniśmy się zatem cieszyć, że możemy zasiąść, jako uczestnicy i słuchacze, przy suto zastawionym biblijnym stole.

Podczas konferencji wykłady wygłosili znani polscy bibliści: ks. prof. Mirosław Wróbel z KUL, ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, ks. prof. Henryk Witczyk z Lublina, a także o. Waldemar Linke. Tarnowskie środowisko reprezentowali ks. dr hab. Piotr Łabuda, ks. dr hab Grzegorz Baran, ks. prof. Antoni Żurek.

Sesję otworzył bp dr Andrzej Jeż, wielki wicekanclerz UPJPII w Krakowie. - Kościół musi nieustannie się odmładzać, a słowo Boże, które nigdy się nie starzeje i wciąż nas na nowo odradza, w ten sposób staje się środkiem ku ustawicznej odnowie Kościoła. Słowo Boże, za pośrednictwem Ducha Świętego prowadzi nas wciąż na nowo do całej Prawdy. Kościół żyje słowem Bożym i słowo Boże rozbrzmiewa w Kościele, a w jego nauczaniu cały czas mocą słowa Bożego dokonuje się odrodzenie - mówił bp Jeż.

1 / 1
Konferencja biblijna

Foto Gość DODANE 05.12.2022

Konferencja biblijna

​Pod hasłem "Scripturae sacrae affectus" odbyła się w Tarnowie Ogólnopolska Biblijna Konferencja Naukowa.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BIBLIA
  • KONFERENCJA
  • KS. PIOTR ŁABUDA
  • TARNÓW

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
  • Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
    • Rozmowa
    • Ks. Rafał Skitek
    Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • SYNOD