Nowy numer 5/2023 Archiwum

Patrzer 2023

Zapraszamy do udziału w przygodzie, która zaczyna się tuż za progiem.

Drugi raz „Gość Tarnowski ”, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie organizują konkurs na fotoreportaż „Patrzer – przygoda zaczyna się tuż za progiem”.

– Większość młodych osób ma smartfony, w które uporczywie wpatruje się, idąc ulicami, nie zauważając i nie słysząc świata wokół siebie. Chcemy, by smartfon – dzięki aparatowi fotograficznemu – stał się jedynie narzędziem i pomocnikiem w obserwacji świata podczas patrzeru, by stał się wizualnym notatnikiem, dzięki któremu stworzymy później literacką, reportażową opowieść o naszej wędrówce.

Patrzer nie kończy się z chwilą powrotu do domu. Ważna jest jego druga refleksyjna część, polegająca na opowiedzeniu tego, co się zobaczyło, odczuło, poznało. Ilustracją opowieści powinny być zrobione zdjęcia. Ich wybór musi być jednak przemyślany i staranny, by współbrzmiały z opowieścią. Podczas patrzeru można stanąć oko w oko z jakąś intrygującą historią dotyczącą okolicy, mijanych domów, figur przydrożnych, kościołów. Można też doznać innego niż zazwyczaj kontaktu z przyrodą. Można w końcu – przez szczelinę rzeczywistości – dostrzec obecność Boga. Stąd w namyśle po patrzerze ważne będzie pogłębienie swojej wiedzy na temat dostrzeżonych osób, rzeczy czy zjawisk i podzielenie się tą wiedzą w opowieści – mówią organizatorzy.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (klasy VI – VIII) oraz szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego i podkarpackiego.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie? Pójść na spacer w swojej najbliższej okolicy. Zabrać ze sobą smartfona, ale po to, by zrobić nim zdjęcia. Do stworzonej później galerii zdjęć (maksymalnie 10) napisać opowiadanie (szkoła podstawowa) lub esej (szkoła ponadpodstawowa). W ten sposób powstanie patrzer, czyli fotograficzno-literacki zapis przeżytej przygody.  

Galerie i teksty należy przesłać na adres: e.cibor@mcdn.edu.pl do 12 marca 2023 roku. Prace uczestników zostaną zamieszczone na stronie internetowej „Gościa Tarnowskiego”, gdzie będzie można je oceniać i dzięki temu wyłonić zwycięzcę w kategorii nagroda publiczności. Z kolei powołane jury oceni wszystkie prace i wybierze najlepsze z nich, przyznając nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.  

Konkurs objęli patronatem minister edukacji narodowej, biskup tarnowski, marszałek województwa małopolskiego, marszałek województwa podkarpackiego oraz kurator małopolski. Patronat medialny przyjęło diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Już wkrótce na stronie „Gościa Tarnowskiego” pojawi się regulamin konkursu. Zapraszamy do udziału!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy