Nowy numer 23/2023 Archiwum

Zmarł proboszcz Mordarki (AKTUALIZACJA)

W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie swój adwent życia zakończył ks. Zbigniew Stabrawa. Odszedł do domu Ojca w dniu swoich 60. urodzin.

Ksiądz Zbigniew Stabrawa zmarł w niedzielę 18 grudnia. Miał 60 lat. Ostatnie miesiące jego życia naznaczone były chorobą. W maju obchodził jubileusz 35-lecia kapłaństwa.

W pamięci parafian Mordarki zapisze się przede wszystkim jako kapłan o wielkim sercu i budowniczy kościoła w Mordarce, choć sam wzbraniał się przed takim określeniem i zaznaczał wtedy, że kościół budowała cała wspólnota parafialna.

Ks. Zbigniew Stabrawa objął probostwo parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mordarce w sierpniu 2012 roku. Wcześniej był jej administratorem. Decyzję o budowie kościoła w Mordarce podjął w 2002 roku bp Wiktor Skworc i to właśnie ks. Stabrawie zlecił misję wzniesienia świątyni. Młodej parafii służyła najpierw tymczasowa kaplica. Roboty przy nowym kościele ruszyły w 2007 roku. "Codziennie na budowie pracowało około 15 osób, które otrzymywały obiad fundowany przez Walentego Szubryta, ówczesnego sołtysa" - mówił podczas dedykacji kościoła ks. Zbigniew Stabrawa. Dokonał jej biskup tarnowski Andrzej Jeż 10 października 2021 roku.

W maju tego roku ks. Zbigniew obchodził 35-lecie swojego kapłaństwa. Zmarł w tę niedzielę, 18 grudnia, w dniu swoich 60. urodzin. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Wprowadzenie ciała śp. Zmarłego do kościoła parafialnego w Mordarce odbędzie się we wtorek (20 grudnia) o godz. 17, a następnie będzie celebrowana Msza św. o godz. 18. Msza św. pogrzebowa będzie miała miejsce w środę (21 grudnia) o godz. 13.30, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Limanowej.

Ks. Zbigniew Stabrawa urodził się 18 grudnia 1962 roku w Bochni, jako syn Jana i Genowefy z domu Łukasik. Pochodził z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu. Egzamin dojrzałości złożył w 1981 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Bochni, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 24 maja 1987 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Koszyce Wielkie (1987-1991), Limanowa - Matki Boskiej Bolesnej (1991-2001 oraz 2002-2010) oraz Mielec - Matki Bożej Nieustającej Pomocy (2001-2002).

W roku 2002 została mu powierzona misja budowy tymczasowej kaplicy w Mordarce, a później kościoła. W dniu 1 stycznia 2011 roku został mianowany administratorem, a z dniem 1 lipca 2012 roku proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mordarce. W kolejnych latach, wraz z parafianami, kontynuował budowę kościoła parafialnego, doprowadzając do jego konsekracji, której dokonał biskup tarnowski Andrzej Jeż dnia 10 października 2021 roku.

Ponadto był członkiem V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast