Nowy numer 5/2023 Archiwum

Żegocina. Śnieg nie zasypał pamięci

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci ks. Antoniego Poręby, zasłużonego dla gminy Żegocina. Jej mieszkańcy o nim nie zapomnieli.

W sobotę 21 stycznia ponad 40 mieszkańców parafii i gminy Żegocina modliło się w kościele parafialnym w Ptaszkowej, a następnie przy grobie swojego wieloletniego proboszcza, pochowanego w rodzinnej miejscowości.

Ks. Antoni Poręba był proboszczem w Żegocinie w latach 1982-2003. - W pamięci mieszkańców Żegociny pozostanie jako pracowity, oddany służbie Bogu i ludziom kapłan i wielki społecznik. W ciągu dwudziestu lat pracy duszpasterskiej w Żegocinie dokonał bardzo wiele zarówno dla parafii, jak i wsi oraz całej gminy - podkreśla wójt gminy Żegocina Wojciech Wrona.

Samorządowiec wylicza, że ks. Poręba przyczynił się do zbudowania kaplicy, a następnie kościoła parafialnego w Łąkcie Górnej. Staraniem księdza w Rozdzielu stanął odrestaurowany XVI-wieczny kościół, przeniesiony tutaj z Królówki.

Jako proboszcz w Żegocinie dbał również o świątynię parafialną, w której odnowił wnętrze, wyremontował organy i zabytkowy obraz Matki Boskiej. Zbudował także nową plebanię i dom parafialny, wybudował ogrodzenie na cmentarzu.

Ks. Poręba był również społecznikiem i działał na rzecz lokalnego środowiska. - Od początku swojego pobytu w Żegocinie bardzo aktywnie działał na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy. Był jednym z inicjatorów i założycieli takich instytucji, jak Spółdzielnia Mleczarska w Żegocinie i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. Przewodził także komisji zajmującej się realizacją Funduszu Pożyczek Wzajemnych. Był członkiem Kapituły Fundacji Hajfer Projekt International w Warszawie. Aktywnie działał także w Krakowskim Banku Spółdzielczym, będąc Zastępcą Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Był też inicjatorem powstania liceum ogólnokształcącego w Żegocinie. Pomagał też ubogim i chorym, wspierał także finansowo różne przedsięwzięcia. To człowiek wielce zasłużony dla ziemi żegocińskiej - podkreśla Wojciech Wrona, wójt gminy Żegocina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy