Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ekumeniczna szkoła w RŚA

Diecezja tarnowska wybudowała kolejną szkołę w Republice Środkowoafrykańskiej. Pieniądze pochodzą od kolędników misyjnych oraz czcicieli św. Joanny Beretty Molli z Nowego Sącza.

Z inicjatywy bp. Mirosława Gucwy w Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej powstała nowa parafialna szkoła podstawowa.

Budowy szkoły podjął się miejscowy proboszcz ks. Bronisław Kowalik, tarnowski misjonarz.  Powstały dwa budynki o długości 28 i 32, a szerokości 8 m. W nich mieści się sześć klas, pokój nauczycielski i biuro dyrektora. 25 stycznia biskup Mirosław poświęcił obiekt.

Obecnie ze szkoły korzysta 235 dzieci, a nowe budynki dysponują 360 miejscami. Budowa kosztowała ok. 80 tys. euro. W tej sumie połowę udziału mają kolędnicy misyjni z tarnowskiej diecezji, a drugą czciciele św. Joanny Beretty Molli z Nowego Sącza. Z tego tytułu jeden budynek szkoły nosi imię tej świętej.

Błogosławieństwo budynku.   Błogosławieństwo budynku.
Wydział Misyjny

Ze szkoły mogą korzystać dzieci z wszystkich miejscowych rodzin. Stąd 50 proc. to luteranie, 35 proc. pochodzi z rodzin katolickich, około 10 proc. innych Kościołów chrześcijańskich, ale jest też kilkoro dzieci muzułmańskich. 

Podstawowa szkoła parafialna założona została już w 2015 roku. Jednak warunki, w jakich uczyły się dzieci, nie były zadowalające, pomieszczenia były ciasne i ciemne. Teraz dzieci będą się uczyły w godnych warunkach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy