Nowy Numer 16/2024 Archiwum

300 kapliczek i krzyży na terenie gminy Laskowa

Jedną trzecią z nich opisał Robert Kowalski, szef sądeckiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. Wnikliwie i fachowo.

Publikacja „Ocalić od zapomnienia. Kapliczki i krzyże przydrożne w Gminie Laskowa” ukazała się pod koniec ubiegłego roku. Jej autorem jest Robert Kowalski, szef sądeckiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. Poświęcona jest kaplicom, kapliczkom i krzyżom przydrożnym na terenie 9 miejscowości gminy Laskowa-Jaworznej, Kamionki Małej, Kobyłczyny, Krosnej, Laskowej, Sechny, Strzeszyc, Ujanowic i Żmiącej.

- Poprzedziła ją kilkumiesięczna inwentaryzacja, która ukazała, że jest tam blisko 300 tego rodzaju obiektów - mówi Robert Kowalski, który ze względu na objętość publikacji musiał ograniczyć się swój wybór do jednej trzeciej z nich.

Książka mimo to ukazuje ogromne bogactwo kapliczek i krzyży przydrożnych, dzięki którym dowiadujemy się, jakich świętych na przestrzeni wieków czcili miejscowi, do kogo się uciekali, prosząc o zdrowie, ratunek czy powrót z wojny lub dziękując za otrzymane łaski. Są tu kapliczki z Matką Boską o różnych wezwaniach: Fatimska, Niepokalanie Poczęta, Bolesna (w tym Matka Boża Limanowska), Majowa, Różańcowa, Ukoronowana, Matka Boża z Dzieciątkiem. Są kapliczki z Panem Jezusem: Miłosiernym, Przemienienia Pańskiego, Serca Jezusowego, Trzeciego Upadku, Chrystusa Nazareńskiego, Chrystusa Ukrzyżowanego i Chrystusa Frasobliwego. Jest św. Katarzyna, św. Antoni Padewski i św. Jan Nepomucen.

W wielu przypadkach autorowi udało się dotrzeć do nazwisk fundatorów, a także wykonawców, często domorosłych artystów, tworzących rzeźby z potrzeby serca. Dzięki zachowanym w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie zdjęciom wykonanym podczas inwentaryzacji w latach 70-tych XX w., autor pokazał, jak te obiekty wyglądały wtedy, a jak teraz - po 50 latach.

Już wkrótce ukaże się kolejna, o wiele obszerniejsza publikacja tego autora. Tym razem poświęcona historii Łososiny Górnej, Laskowej, Tymbarku i Limanowej, gdzie znajdą się m.in. biogramy proboszczów i księży wikariuszy czy teksty dotyczące pieczęci kościelnych i nagrobków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy