Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Biskup już w Kongu

Bp Andrzej Jeż i delegacja z diecezji tarnowskiej uczestniczy w jubileuszu 50-lecia obecności naszych misjonarzy w tym afrykańskim kraju.

Biskup tarnowski Andrzej wraz z osobami mu towarzyszącymi przybył wieczorem 3 lutego do Republiki Konga, gdzie tarnowscy misjonarze są obecni od 50 lat.

Wizyta związana jest głównie z dwiema rocznicami, ale też wydarzeniami, które zostały już dawno przewidziane, a u źródła których stoją tarnowscy misjonarze.

W maju mija wspomniane 50 lat ofiarnej i nie do przecenienia posługi tarnowskich księży w Kościele kongijskim, a pod koniec października minie 25 lat od śmierci ks. Jana Czuby, jedynego polskiego misjonarza fideidonisty, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo.

Wydarzenia, w których weźmie czynny udział biskup tarnowski, to przede wszystkim uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Jana Pawła II w Dolisie wybudowanego przez ks. Mariana Pazdana. Warto zaznaczyć, że jest to już czwarty kościół, o który na kongijskiej ziemi zatroszczył się ks. Marian, a drugi konsekrowany przez bp. Andrzeja.

Drugim wydarzeniem będzie poświęcenie szkoły w kompleksie budowlanym nowej parafii, również pw. św. Jana Pawła II, której proboszczem jest ks. Maciej Fleszar.

Obecnie w Kościele kongijskim, w dwóch diecezjach, posługuje trzech kapłanów tarnowskich: księża Marian Pazdan i Bogdan Piotrowski, którzy weszli już w 33. rok swej aktywnej obecności, oraz ks. Maciej Fleszar (osiem lat). Ksiądz biskup z bliska zobaczy ich wspólnoty parafialne i dokonane w nich dzieła.

Wszystkich misjonarzy tarnowskich związanych z ewangelizacji Konga łącznie z obecnymi jest 31. Ośmiu z nich już nie żyje. Trzeba też wspomnieć o trzech osobach świeckich, które jakby klamrą spinają początki misyjnych zmagań naszych misjonarzy i ostatnie lata. Chodzi o Mariana Jeża, który 3 lata (1976-1979) oddał misjom jako wolontariusz, oraz Adama Marka i Bartosza Mike, którzy przez kilka miesięcy pracowali jako wolontariusze budowlani.

Koncert chórów w par. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Brazzaville.   Koncert chórów w par. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Miłosierdzia Bożego w Brazzaville.
Wydział Misyjny

Kościół w Kongu i naszych misjonarzy w nim pracujących odwiedziło już siedmiu biskupów z Tarnowa. Czterdzieści pięć lat temu uczynił to pierwszy z nich - bp Jerzy Ablewicz (1978). Po nim byli: bp Józef Życiński (1994), bp Wiktor Skworc (2008), bp Wiesław Lechowicz (2010), bp Andrzej Jeż (2014), a w grudniu 2018 r. bp Leszek Leszkiewicz. Siódmym biskupem jest Jan Piotrowski (2015), który jednak udał się do Konga już jako biskup kielecki. On również obecnie przebywa w Republice Konga i oprócz odwiedzin miejsca, gdzie kiedyś pracował (1985-1991), weźmie udział w głównych obchodach jubileuszowych w parafii Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w dzielnicy Plateau des 15 ans w Brazzaville, gdzie od 25 lat proboszczem jest ks. Bogdan Piotrowski.

W sobotę 4 lutego biskup Andrzej z towarzyszącymi mu osobami spotkał się z nuncjuszem apostolskim na Kongo i Gabon. W godzinach popołudniowych zaś odbył się koncert z okazji 50-lecia zorganizowany przez ks. Bogdana w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, w którym wzięły udział cztery chóry. Wydarzenie to było nieoficjalnym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych.   

W niedziele 5 lutego od wczesnych godzin popołudniowych można obejrzeć retransmisję Mszy św., związanej z głównymi uroczystościami 50-lecia obecności tarnowskich misjonarzy w Republice Konga.

Retransmisję z uroczystości 5 lutego będzie można zobaczyć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy