Biskup Andrzej Jeż ponownie odwiedził naszych misjonarzy i misjonarki w Republice Konga. Tym razem jubileuszowo.
W diecezji tarnowskiej trwa jubileusz misyjny związany z 50. rocznicą rozpoczęcia posługi w Republice Konga księży fideidonistów. Pierwszym akcentem obchodów było diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych, które odbyło się w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej w połowie stycznia.
Drugim jest uroczyste świętowanie 50-letniej obecności naszych księży w Republice Konga. Uczestniczy w nim od 4 lutego delegacja z diecezji z bp. Andrzejem Jeżem na czele.
Dostrzegać i naśladować
Głównym wydarzeniem wizyty była Msza św. w kościele pw. Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville w niedzielę 5 lutego. Eucharystię koncelebrowało 13 biskupów i 45 księży. Przewodniczył jej bp Andrzej Jeż, a razem z nim modlili się abp Brazzville Bienvenu Manamiki, abp Javier Corona (nuncjusz apostolski), abp Ndżameny Edmond Djitangara (Czad), bp Juan Domingo-Beki (Gwinea Równikowa), biskup kielecki Jan Piotrowski oraz siedmiu innych biskupów kongijskich.
– Udział wzięło też sześciu obecnych i byłych tarnowskich misjonarzy z ks. Stanisławem Jeżem na czele, który przybył tu w pierwszej trójce 50 lat temu. Nie brakło sióstr józefitek, a pośród nich s. Rozanny Krzyżanowskiej, obecnej w Kongu od 48 lat, i wielu księży kongijskich – informuje przebywający w Kongu ks. Krzysztof Czermak. Kazanie wygłosił bp Jan Piotrowski. – Podczas jubileuszu nie tylko winniśmy patrzeć wstecz, ale raczej dostrzegać owoce pracy misjonarzy i naśladować ich przykład. Niedoścignionym mistrzem na tej drodze jest dla nas św. Paweł Apostoł, który nie błyszczał swoim słowem, lecz działał w mocy Ducha Świętego – mówił bp Jan, który pracował w Kongu jako misjonarz w latach 1985–1991.
Najbardziej nasza
Owocem tej obecności, nieprzerwanej nawet wojnami domowymi, jest parafia Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w stolicy kraju. Tarnowscy księża są tu już 47 lat, a od ćwierć wieku proboszczem wspólnoty jest ks. Bogdan Piotrowski. – Parafię tę powierzył tarnowskim prezbiterom zamordowany kilka miesięcy później kardynał Emil Biayenda. Pierwszym proboszczem z tarnowskiej diecezji był ks. Józef Ziobroń (1976−1986). Pracowali tu również księża Stanisław Pawłowski (1976−1977), Stanisław Jeż (1977−1979), Ryszard Wąsik (1980−1983), Jan Malicki (1983−1988), Wojciech Mach (1986−1998, proboszcz), Piotr Świder (1989−1997), Maciej Fleszar (2015−2017). Od 1998 roku wikariuszami są kapłani kongijscy, którzy w duszpasterstwo wchodzą pod czujnym okiem ks. Bogdana – informuje ks. Czermak.
„Tarnowski” kościół w Brazzaville tętni życiem. W dni powszednie w Mszach uczestniczy ponad 350 osób, w niedziele ponad 3,5 tys. W ciągu roku rozdaje się tutaj 150 tys. Komunii św. Codziennie podczas Eucharystii głoszone jest kazanie. Przy ołtarzu służy często 40 ministrantów i około 30 dziewcząt pełniących tę samą funkcję.
Święci też od nas
– W parafii istnieje kult bł. Karoliny Kózkówny. W ołtarzu kościoła znajdują się jej relikwie. Jedna z sal katechetycznych nosi imię naszej błogosławionej rodaczki. W grudniu 2007 roku został umieszczony i poświęcony w kościele obraz Pana Jezusa Miłosiernego, a obok niego znajdują się wizerunki św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Bractwo Miłosierdzia zorganizowane przez ks. Bogdana liczy kilkadziesiąt osób. Nie brakuje też relikwii św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny. Dla ożywienia kultu maryjnego ks. Bogdan wybudował grotę Matki Bożej. Prowadzi też grupę dla dzieci Yamboté. Każdego roku, dzięki kolędnikom misyjnym, dzieci z tej grupy mają zapewnioną formację i uczestniczą podczas wakacji w spotkaniach odpowiadających polskiej oazie – wylicza ks. Czermak. Warto dodać, że wystrój kościoła ma wiele tarnowskich akcentów. Jest tabernakulum z Tarnowa, a na ścianie ołtarzowej pokaźnych rozmiarów mozaika ceramiczna przedstawiająca Pana Jezusa Zmartwychwstałego. Zrealizował ją Jerzy Sacha, który ceramiczne płyty wykonał w Łysej Górze, a do Afryki popłynęły one statkiem.
Podczas wizyty w Afryce bp Jeż odwiedzi z delegacją grób ks. Jana Czuby, pierwszego polskiego męczennika fideidonisty, który zginął 25 lat temu w Kongu. Poświęci też kościół w Dolisie wybudowany przez tarnowskiego misjonarza ks. Mariana Pazdana oraz szkołę im. ks. Jana Czuby w kompleksie duszpasterskim w stołecznej dzielnicy Diata. Buduje go również nasz misjonarz – ks. Maciej Fleszar.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się