Nowy numer 23/2023 Archiwum

Po pierwsze Rodzina!

Fundacja „Auxilium” od pół roku prowadzi bezpłatną ogólnopolską linię wsparcia dla małżeństw w kryzysie. Widzi, jak bardzo jest potrzebna i jak wielu osobom pomaga.

Bezpłatną ogólnopolską linię wsparcia dla małżonków, rodzin, młodzieży i opiekunów Fundacja „Auxilium” uruchomiła 1 września 2022 roku. Stało się to możliwe dzięki projektowi, który dostał dofinansowanie w ramach konkursu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina!”.

– Mimo że zadanie związane z konkursem zostało przez nas zakończone, postanowiliśmy je przedłużyć dzięki środkom własnym, pozyskanym m.in. z Caritas Diecezji Tarnowskiej, ponieważ widzimy, jak bardzo jest potrzebna. Liczba osób, które dzwonią na tę linię wsparcia, jest w tej chwili bardzo duża. Nasze statystyki wskazują, że na osiem godzin dyżurów świadczonych przez specjalistów codziennie przez siedem telefon jest zajęty. To są bardzo długie rozmowy, bo podczas nich dotyka się najbardziej bolesnych sfer życia związanych z małżeństwem, rodziną, wychowywaniem dzieci, różnymi zaburzeniami, czasem patologiami. Nie obywa się też niekiedy bez interwencji służb, policji, bo i z takimi bardzo trudnymi sytuacjami spotkaliśmy się w tym czasie – mówi ks. Józef Partyka, prezes Fundacji „Auxilium”. – Widzimy, jak wielu osobom pomaga ta linia wsparcia. Spotykamy się również z ich wdzięcznością, a to nas motywuje, by ją utrzymać dopóty, dopóki będziemy mieć na to środki. To bardzo drogie zadanie. Opłacamy połączenia telefoniczne, które dla dzwoniących są zupełnie bezpłatne, a także wynagrodzenia specjalistów. Dziękujemy Caritas Diecezji Tarnowskiej, która bardzo aktywnie włączyła się w tę pomoc i wsparła nas finansowo – dodaje.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 800 607 specjaliści, tacy jak terapeuta rodzinny, psychoterapeuta, psycholog, psycholog dzieci i młodzieży, prawnik, seksuolog i mediator, udzielają profesjonalnego wsparcia osobom borykającym się z różnymi trudnościami w życiu rodzinnym i osobistym. – Linia działa codziennie od 15.00 do 23.00, także w święta i weekendy, a połączenie dla dzwoniących jest bezpłatne. Numer jest chyba dobrze znany, ponieważ zaczynając to zadanie, postaraliśmy się o plakaty, które – mamy nadzieję – dotarły do każdej parafii w Polsce, i zainicjowaliśmy kampanię promocyjną – zauważa szef fundacji.

Najbardziej oblegane są dyżury terapeuty rodzinnego. – Z pomocy specjalistów niektóre osoby korzystają wręcz regularnie. Dzieje się tak najczęściej, kiedy mieszkają w miejscach, w których nie jest łatwo znaleźć specjalistę, musieliby daleko dojeżdżać i byłoby to dla nich zbyt kosztowne, bądź – jak przyznają wprost – pomoc, którą wcześniej uzyskali, była niezgodna z ich światopoglądem. Bywali na przykład od samego początku zachęcani do rozwodu, nawet bez próby ratowania ich małżeństwa – wylicza Marcin Rzegocki, dyrektor zarządzający Auxilium.

Dla wielu dzwoniących osób nie bez znaczenia jest, że pomoc mogą uzyskać telefonicznie. – Po pierwsze na taką rozmowę ze specjalistą nie trzeba się wcześniej umawiać, czyli może być to spontaniczny telefon – i faktycznie dzwonią czasem osoby w sytuacji kryzysowej, a po drugie plusem jest anonimowość. Często obserwujemy także, że linia ta, oprócz charakteru terapeutycznego, ma również wymiar informacyjny. Nieraz osoby dzwoniące mogą nawet nie wiedzieć, u jakiego specjalisty mogłyby otrzymać pomoc w konkretnej sprawie, a tutaj niezależnie od tego, do kogo się dodzwonią, dowiedzą się, gdzie ich problem będzie rozwiązany, kto może im lepiej pomóc – tłumaczy M. Rzegocki.

– Cieszymy się, że dzięki tej linii możemy pomóc także tym wszystkim, którzy dość długo oczekują na wizytę w naszych poradniach specjalistycznych Arka, wizytę u psychologa, terapeuty rodzinnego czy psychoterapeuty. W tej sytuacji możemy doradzić kontakt telefoniczny jako pomoc doraźną, na teraz – zauważa ks. Partyka.

Ogólnopolska linia wsparcia ma pomóc osobom będącym w kryzysie, ale Auxilium ma również w swojej ofercie propozycję skierowaną do małżeństw i rodzin, podnoszącą jakość relacji małżeńskich, poprawiającą komunikację w rodzinie, a w konsekwencji zapobiegającą kryzysom. To szereg stacjonarnych warsztatów odbywających się w siedzibie fundacji (ul. Legionów 30, II piętro) w ramach „Laboratorium małżeństwa”. Daje ono również możliwość uczestniczenia w indywidualnych konsultacjach z terapeutą rodzinnym oraz w terapii rodzinnej, po uprzednim umówieniu wizyty pod numerem telefonu: 14 692 00 74.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast