Nowy numer 23/2023 Archiwum

Matka Boska Leśna przejdź do galerii

Piękno jest wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć.

"Chwalcie Pana" - nawołuje Psalm 148 - "góry i wszelkie pagórki, drzewa rodzące owoc i wszystkie cedry, dzikie zwierzęta i bydło wszelakie, to co się roi na ziemi i ptactwo skrzydlate!".

Przesłaniem wiary jest to, że Bóg stworzył  Świat z miłości do ludzi. Dzieła Boga możemy szukać w swoim najbliższym otoczeniu.

Wiele miesięcy temu, podczas rodzinnego spaceru w lesie, odkryłam miejsce z kapliczką Matki Boskiej Leśnej. Postanowiłam udać się jeszcze raz w to miejsce z aparatem.

Pomysłodawcą kapliczki jest pan Emanuel Moll który wraz z córką Magdą początkiem 2015 roku zamówili figurkę u artysty-rzeźbiarza, pana Eugeniusza Wieliczko z Niedźwiedzia, który oferuje turystom swoje dzieła w Koninkach przy szlaku na Turbacz.

Figurka została wykonana z jednego kawałka lipy. Kapliczka wykonana została z drewna modrzewiowego przez Wieśka Światowca prowadzącego firmę „Drew-Met”. Krzyż i napis wygrawerował Józef Kardyś prowadzący firmą grawerską w Mielcu. Sposób montażu Kapliczki na łańcuchach z wykorzystaniem takielunku żeglarskiego wymyślił osobiście pan Emanuel Moll. Kapliczka została zawieszona rankiem, 10 lipca 2015 roku z udziałem pracowników Leśnictwa Cyranka. Leśnictwo Cyranka zadbało o otoczenie, przy kapliczce została usytuowana ława, można usiąść i pomodlić się, zadumać chwilkę, odpocząć przed dalszą drogą. W sobotę, 22 sierpnia 2015 o godzinie 11.00 odbyło się poświęcenie kapliczki, którego dokonał ks. Piotr Franczak za zgodą i aprobatą księdza prałata Kazimierza Czesaka z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 

Dotarcie to tego pięknego miejsca dostarczyło mi też innych ciekawych ujęć . 

Przykładem jest Pomnik Przyrody Dąb szypułkowy “Kowal”, który ma ok. 150 lat. Dąb otrzymał swoje imię , aby podkreślić zasługi Doktora Nauk  Medycznych Stanisława Kowala , dla Mieleckiego Krwiodawstwa oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Piękno jest wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast