Zrób krok, by odkryć cudowne kapliczki w twojej okolicy.
Kapliczka pw. Św. Marka
Wzniesienie kapliczki pw. Św. Marka, inaczej zwanej także kapliczką szwedzką datuje się na 1771r. Mieści się ona na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kościuszki w Nowym Sączu.
Wewnątrz, w centralnym miejscu znajduje się figura Jezusa Frasobliwego w otoczeniu kopii wielu rzeźb, takich jak: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, krucyfiksu ołtarzowego, Matki Boskiej Bolesnej ze św. Janem oraz św. Weroniki. Gdy stałam przy kapliczce miałam wrażenie, że moja dusza przenosi się kilkaset lat wstecz. Poczucie tak dużego upływu czasu pomogło mi uświadomić sobie, że doświadczam czegoś wyjątkowego. Dziadkowie opowiadali mi, że pod murami tej kapliczki spoczywają osoby, które zginęły broniąc naszej Ojczyzny. Każda z nich miała swoją historię - życie prywatne, społeczne, być może miała swoją rodzinę…
Kapliczka i cudowne źródełko św. Kingi
Kapliczka usytuowana jest na terenie Starego Sącza. Tuż obok niej znajduje się źródełko, którego woda posiada cudowne właściwości i słynie z uzdrowień - głównie chorób oczu.
W kapliczce znajduje się rzeźba św. Kingi. Niezwykła biografia tej świętej, uzdrowicielska moc wody piękna okolica sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe. Na biało wymalowana, skromna kapliczka skłania mnie do myślenia o trudnym życiu św. Kingi, która pomagała każdemu, bez względu na status społeczny i poziom materialny. Zawsze, gdy stoję w tym miejscu, przypominam sobie wiele wydarzeń z życia świętej. Jej postawa inspiruje mnie do pomocy innym ludziom.
Kapliczka św. Jana Nepomucena
Również na terenie Starego Sącza znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. We wnętrzu dostrzegam drewnianą figurę jej patrona. Mimo zewnętrznego zniszczenia podziwiam jej prostotę i piękno, które wskazuje, jak ważna w życiu mieszczan była kiedyś wiara. Świeże kwiaty i światełko lampionu kierujące się ku górze świadczy o tym, że mieszkańcy dbają o to miejsce, bo ważne jest w ich życiu.
Kapliczka św. Krzyża
U zbiegu ulic: 11-go Listopada i Szczęsnego Morawskiego w Starym Sączu znajduje się kapliczka św. Krzyża. Mieszkańcy nazywają ją kapliczką św. Floriana, ze względu na jego figurę i piękne cztery lipy - Lipy Floriana, które otaczają tę budowlę.
Przebywając tam, dostrzegłam wiele osób, które jednocześnie spoglądały na mnie, jako na młodą osobę podziwiającą to miejsce. Na ich twarzach malował się uśmiech, który skłonił mnie do refleksji na temat poglądów religijnych współczesnej młodzieży. W porównaniu do innych kapliczek, w każdą niedzielę sprawowana jest w niej Msza św., co sprawia, że „kapliczka żyje”.
Kapliczka Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
W Starym Sączu – Cyganowicach znajduje się kapliczka Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Została ona ufundowana przez mieszkańców na pograniczu trzech ulic, które obecnie stanowią rondo. Znak „STOP” z każdej strony ulicy skłania ludzi, by choć na chwilkę zwrócić się myślą ku Maryi.
W wieżyczce dostrzegłam dzwon, który zapewne przed laty wzywał mieszkańców do czci Matki Bożej, której obraz znajduje się w centralnym miejscu. Matka Boża tak dawniej, jak i dzisiaj chroni i wspiera każdego z nas. Skromne udekorowanie kapliczki i jej bardzo małe rozmiary wyróżniają ją spośród innych w okolicy i sprzyjają refleksji duchowej.
Kapliczka św. Józefa
W Nowym Sączu, przy ulicy Łącznik, obok mojego domu znajduje się kapliczka św. Józefa. Została zbudowana w 1816r. Od najmłodszych lat ta kapliczka jest obecna w moim życiu. Wraz z rodzicami i mieszkańcami ulicy modlimy się wspólnie, a kiedy potrzebuję pomocy, to jest to „moje miejsce”. Przez wstawiennictwo św. Józefa wypraszamy łaski u Boga. Piękne otoczenie - świeże kwiaty, drzewa nadają temu miejscu szczególną wartość.
Myślę, że wiele kapliczek w mojej okolicy było świadectwem wiary pokoleń. Współcześnie, te „małe miejsca święte” pomagają i nam w świetle wiary przeżywać nasze życie, a tym którzy nie wierzą - dostrzec siłę wiary chrześcijańskiej.