"Pragniemy, aby alumni mieli świadomość swoich korzeni i wiedzieli, że to korzeń ich nosi, a nie oni korzeń" - powiedział Radiu Watykańskiemu biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a w szczególny sposób przełożonych i alumnów wyższego seminarium duchownego diecezji tarnowskiej, przybyłych w pielgrzymce z swoim biskupem. Dziś w uroczystość Maryi Królowej Polski wspominam swoją podróż apostolską i niezapomniane spotkania z Węgrami, z którym łączą was tak bliskie więzi, iż popularnie nazywacie ich waszymi bratankami. To znamienne, że obydwa kraje obwołały Maryję swoją Królową. Przyzywajcie Jej wstawiennictwa dla waszych krajów i całej Europy, prosząc o wytrwanie w wierze, o jedność i zgodną współpracę, a przede wszystkim o pokój, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie. Z serca wam błogosławię - mówił wczoraj papież podczas audiencji na placu św. Piotra.
Wspólnota tarnowskiego seminarium uczestniczyła w niej w szóstym dniu swojej pielgrzymki do Rzymu. Na spotkanie z papieżem przybył do Watykanu też biskup tarnowski Andrzej Jeż, który wczoraj obchodził swoje 60. urodziny. Przewodniczył również Mszy św. w kościele Ducha Świętego dla tarnowskich kleryków.
„Papież Franciszek uczy alumnów budowania wąskich pomostów między chrześcijaństwem a współczesną kulturą, która bardzo szybko się zmienia” - powiedział bp Jeż, komentując dla Radia Watykańskiego pielgrzymkę tarnowskiego seminarium duchownego do Rzymu.
Papież Franciszek z alumnami WSD w Tarnowie (Vatican Media). vaticannews.va/plPowiedział również, że jego pragnieniem jest, aby alumni mieli świadomość swych korzeni. „Zawsze wracamy do źródeł i mamy świadomość, że każde seminarium w jakimkolwiek kraju w jakiś sposób czerpie swoje źródła tutaj, w Rzymie, w Watykanie. Stąd powrót do źródeł, do kultury chrześcijańskiej i do kultury antycznej - mówił papieskiej rozgłośni bp Jeż. - Pragniemy, aby alumni mieli świadomość swoich korzeni i wiedzieli, że to korzeń ich nosi, a nie oni korzeń. Zwłaszcza w sytuacji, w której się obecnie znajdujemy dosyć dużego chaosu pojęciowego, ideologicznego, potrzebujemy powrotu do wartości ponadczasowych, które wyraża kultura atlantycka i także chrześcijańska”.
W ciągu trwającej blisko tydzień pielgrzymki, która już dzisiaj dobiega końca, alumni i przełożeni tarnowskiego seminarium odwiedzili wiele miejsc związanych ze źródłami naszej wiary i kultury. Dziękowali także za 200 lat tarnowskiego seminarium.