Dawniej te trzy dni nazywały się Dniami Krzyżowymi. Dziś Dniami Modlitw o Urodzaje i za Kraje Głodujące.
Zgodnie z wielowiekową tradycją trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone były w Kościele jako Dni Krzyżowe, które dziś noszą nazwę Dni Modlitw o Urodzaje. W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne i stąd ich dawna nazwa.
Od kilku już lat te plenerowe nabożeństwa w parafii Łąkta odbywają się m.in. w różnych przysiółkach. W poniedziałek Msza św. błagalna o dobre urodzaje i zachowanie od kataklizmów sprawowana była w przysiółku Konice u państwa Majówków, we wtorek - w przysiółku Kuce u państwa Janiczków, a w środę - w Łąkcie Dolnej u państwa Niziołów.
Przez wszystkie te dni wierni bardzo licznie gromadzili się na modlitwie, ciesząc się, że do ich domostw przychodzi Jezus, aby błogosławić temu, co wspólnie tworzą na chwałę Bożą i pożytek ludzi.
Dziekani wspólnie przygotowali ołtarze polowe oraz zatroszczyli się o godne celebrowanie liturgii. Parafianie zamówili także Msze z prośbą o zachowanie terenów od nieszczęść, klęsk żywiołowych, gradu, burz oraz kataklizmów. Msze sprawowali ks. proboszcz Janusz Czajka, ks. Mariusz Ogorzelec, wikariusz z Łąkty, a także ks. Tomasz Majchrzak, rodak pochodzący z Łąkty, oraz ks. Jan Gwiżdż, sekretarz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
- Liczne uczestnictwo parafian oraz zaangażowanie w przygotowanie nabożeństw, a także troska o godną oprawę liturgii, cieszą oraz napawają nadzieją i optymizmem, że ta piękna tradycja w naszej parafii nie zaginie. Chociaż w tym roku plenerowe nabożeństwa w Łąkcie odbywają się wcześniej niż zwykle ze względu na przypadający później w te określone trzy dni tzw. Biały Tydzień dzieci pierwszokomunijnych - zaznacza ks. Janusz Proboszcz w Łąkcie.