Nowy numer 23/2023 Archiwum

Zadbana kapliczka

Polski zespół Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska zaprasza wiernych z diecezji tarnowskiej do zatroszczenia się o kapliczki. Jest również konkurs fotograficzny.

Mijamy je prawie codziennie, ale tak bardzo wrosły w otaczający nas krajobraz, że może nawet ich nie zauważamy. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne to ważny znak wiary pokoleń. Są symbolami wspólnotowej religijności i chrześcijańskiej troski o wartości moralne. Przypominają, że Bóg jest bliżej niż myślimy. Upamiętniają wiele wydarzeń z życia naszej społeczności, zarówno tragicznych, jak i radosnych, dziękczynnych. Nigdy nie jest za późno, by zwrócić uwagę na kapliczki.

- Zapraszamy parafie i wspólnoty, by w maju szczególnie zadbać o te miejsca i odprawić przy nich wspólną modlitwę: nabożeństwo majowe, Różaniec, Anioł Pański lub inną wspólnie wybraną oraz odczytać fragment encykliki "Laudato si’". Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie “Przydrożne kapliczki znakiem wiary pokoleń” - mówi Anna Piwowarczyk z polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Jeśli nie udało się o kapliczkach pomyśleć wcześniej, to mimo rozpoczętej trzeciej dekady maja też jest dobry czas, bo właśnie 21 maja rozpoczyna się Tydzień Laudato si.

Poprzez modlitwę przy kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych okazujemy szacunek tym, którzy przed nami dbali o te miejsca, ale również całemu dziełu Bożego stworzenia. Zwieńczeniem starań niech będzie udział w konkursie fotograficznym “Przydrożne kapliczki znakiem wiary pokoleń” - wystarczy zrobić zdjęcie kapliczki w trakcie spotkania modlitewnego i /lub z uwzględnieniem walorów krajobrazu i krótko opisać, dlaczego to miejsce jest ważne w naszej społeczności - dodaje Anna Piwowarczyk.

 Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane mailowo na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org do niedzieli 4 czerwca 2023. Wszelkie szczegóły związane z konkursem można znaleźć na stronie ZIELONE PARAFIE.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast