Nowy numer 39/2023 Archiwum

Liźnij temat

Młodzi wyjeżdżający na ŚDM zorganizowali w parafii św. Jana w Bochni akcję, która choć trochę wesprze ich wyjazd do Lizbony.

Grupa wyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, organizowana przez ks. Piotra Ryndaka przy parafii św. Jana Nepomucena w Bochni, liczy 32 osoby. - Koszty wyjazdu jak na młodzież są duże, więc postanowiliśmy zorganizować akcję „Liźnij tematu Lizbony i ŚDM” - mówi Zuzia, która wymyśliła tę inicjatywę.

Liźnij temat   Akcję "Liźnij tematu" młodzi przeprowadzili przy bocheńskim kościele św. Jana w niedzielę 4 czerwca. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Wcześniej zebraliśmy się większą grupą, wybraliśmy różne ciekawostki w tym temacie, a potem przyczepiliśmy je do lizaków, które są małym słodkim podziękowaniem dla tych, którzy zechcieli wesprzeć nasz wyjazd - wyjaśnia.

Akcję młodzi przeprowadzili po każdej Mszy św. w niedzielę 4 czerwca. Lizaków przygotowali naprawdę sporo. Wiele z nich jeszcze zostało, więc nie wykluczone, że jeszcze ją powtórzą.

Liźnij temat   Młodzi, przygotowując ciekawostki, sami sporo dowiadywali się o ŚDM oraz Lizbonie, ale także o Paryżu, Fatimie i Madrycie, które także odwiedzą. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Przygotowując te ciekawostki, sami sporo dowiadywaliśmy się o ŚDM oraz Lizbonie. Niektóre z tych informacji były bardzo zaskakujące dla nas - mówi Weronika z Bochni.

To będzie jej pierwszy wyjazd na Światowe Dni Młodzieży. - Rok temu Zuzia zachęciła mnie, żebyśmy razem wyjechały na Taizè do Turynu. Bardzo mi się to spodobało i tak naprawdę, kiedy już wracałyśmy, szukałyśmy informacji, co zrobić, żeby pojechać razem do Lizbony - dodaje.

Liźnij temat   Zuzia i Weronika podczas wspólnego wyjazdu na Taizè do Turynu zapragnęły wyjechać także na ŚDM. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Będzie to także pierwszy wyjazd na ŚDM dla Jakuba. - Nie byłem nawet na ŚDM w Krakowie i bardzo tego żałowałem, przez to też bardzo chciałem wybrać do Lizbony - przyznaje.

Młodzi od dłuższego czasu przygotowują się do wyjazdu. Co jakiś czas spotykają się w parafii na wspólnej modlitwie i adoracji, które są także okazją do spowiedzi. - Potem integrujemy się przy kawie, drożdżówce, wspólnej zabawie. Docierać się będziemy na miejscu, gdy spędzimy ze sobą prawie dwa tygodnie - zauważa Przemek, który także cieszy się na wyjazd.

Sam uczestniczył w przygotowaniach do ŚDM, kiedy odbywały się w Krakowie, a Bochnia wówczas gościła w swoim mieście Hiszpanów. Podobnej radości z pewnością będzie okazja zakosztować w Portugalii.

Jak zauważa ks. Ryndak, mimo że koszty wyjazdu są sporym wyzwaniem dla młodych i były obawy, że niewiele osób pojedzie, to już na przełomie września i października miał komplet zarezerwowanych pakietów, jakimi dysponował jako koordynator wyjazdu na ŚDM z tego okręgu. Z Bochni, przy bazylice św. Mikołaja, jest ponadto organizowana autokarowa pielgrzymka na ŚDM. Dodatkowo z tego okręgu do Lizbony wyjeżdża 25 osób z dekanatu lipnickiego. - Z czego 16 osób jest z samego Rajbrotu - zauważa ks. Krzysztof Jankowski, opiekun tego wyjazdu.

Grupa ks. Piotra Ryndaka wyjeżdża na ŚDM w Lizbonie wspólnie z młodzieżą z Wilna. - Będziemy więc dodatkowo integrować się z Polonią litewską - zauważa. - Swoje dni w diecezji spędzimy w Viana do Castelo. Bardzo cieszymy się, że w drodze powrotnej będziemy mieli okazję odwiedzić Fatimę - dodaje kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast